Планирате свадба? Заборавете на традицијата, во тренд се поинакви венчаници за „wow“ ефект

Сезоната на свадби е сè поблизу, па корисно е да ги погледнеме трендовите на венчавки за 2020 година. А меѓу нив сè помалку се традиционални. 

Во последно време популарност стекнува сè што отскокнува од вообичаеното. Како да се биде различен и како да се постигне „wow“ ефект кај гостите?

Модниот портал Lyst ги објави трендовите за венчавки во 2020, еве ги водечките:

Свест за одржливот 

Одржливоста и еколошката свест имаат предност, затоа венчаниците кои се еколошки се водечки тренд за свадби за 2020.

Со поимот идеални венчаници особено се барани на Интернет венчаници кои се „веќе носени“ и „vintage“ венчаници. Исто така, невестите сè повеќе ја поддржуваат идејата венчаницата да нема намена само за денот на свадбата, туку да може и во други пригоди да се носи. Во тренд се едноставни модели и кроеви кои добро ќе се вклопат и за други прилики откако ќе ја „одработат“ улогата на венчаница.

Побарувачката за „слип“ венчаници во последните неколку месеци пораснала дури за 64 отсто, додека белите блејзери и комбинезони барани дури 36 отсто повеќе отколку во прошлата сезона.

Современа невеста

Трендот на современите невести тежнее кон нови модни марки, нови дизајнерски имиња и оддалечување од „извиканите“ брендови и сè што е досега видено.

Годинава се најавува и еден необичен и до сега речиси невиден избор на венчаница – предимензионирани модели. Меѓу најбараните во оваа категорија, победата припаѓа на орската дизајнерка Simone Rocha.

Исто така, љубителките на миди должини на фустани во 2020 би можеле да дојдат на свое, зашто како што покажува анализата на трендови, за овој тип на венчаници побарувачката е зголемена за 27 отсто за разлика од минатата година.

Дводелна варијанта

Модерните невести во 2020 предност даваат на удобноста наместо на традицијата и конвенционалните идеи за венчаница. Затоа, предност имаат дводелните опции, кои доволуваат различни комбинации и експериментирање со идеи.

Овој тренд го започнаа некој од познатите имиња како Хилари Даф и Зои Кравиц.

Во оваа категорија особено се барани корсети. За драстично зголемената побарувачка за корсети допринеле и Бела Хадид и Мајли Сајрус.

Mинимализмот е во пораст

Заедно со одржливите материјали и „слип“ венчаниците, во пораст се и минималистичките венчаници. Но, крајно едноставните венчаници во 2020 година се носат со впечатливи детали – украси во коса, панделки, предимензионирани обетки, „откачена“ чантичка и чевли.

View this post on Instagram

Yes, your majesty. 👸🏼⁣ The new Zonya Tiara.

A post shared by JENNIFER BEHR (@jenniferbehr) on

Онлајн побарувачката покажува дека модерните девојки се повеќе ја разгледуваат опцијата за костим за капење наместо венчаница. 

Уличниот стил исто така е баран на „гугл“, па и тој полека станува еден од водечките трендови за свадби за 2020. 

View this post on Instagram

Avec ces grosses chaleurs quoi de plus approprié que de proposer un bar à glaces et une pool party pour son mariage ? Ici notre belle mariée s’apprête à dévorer les sublimes esquimaux coutures d’ @une_glace_a_paris 🍦 Wedding planner – décoration : @sweetblossom.event Photographe : @pierreatelier Mise en beauté : @billy_and_clyde Glace : @une_glace_a_paris Maillot : @mango Lieu : @offparisseine À retrouver sur : @unbeaujour #mariage #wedding #poolparty #poolpartymariage #weddingpoolparty #brunchmariage #baraglaces #icecreambar #mariagepeniche #mariageparis #mariagebateau #boatwedding #pariswedding #weddingplannerparis #weddingdesignerparis #decorationmariage #sinspirersemarier #inspirationmariage #maillotdebainmariage #weddingswimsuit #locationdecorationparis #locationdecorationmariage #locationdecorationparis

A post shared by Sweet Blossom 🖤 (@sweetblossom.event) on

Прочитајте и...  Ријана со остри критики од фановите: Како можеше да не лажеш сите овие години? (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 14 јули: Обидете се да останете мирни и трпеливи

Слободен печат

Виц на денот – Светло

Слободен печат

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски