Палмер: ЕУ направи историска грешка и испрати лоша порака за целиот регион – Слободен печат
ВестиМакедонија

Палмер: ЕУ направи историска грешка и испрати лоша порака за целиот регион

САД сакаат Западен Балкан да има европска перспектива, вели Палмер.

ЕУ направи историска грешка и испрати лоша порака за целиот регион со неотворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, порача денеска од Белград заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер.

– САД сакаат Западен Балкан да има европска перспектива и ние ќе направиме се што можеме да ја убедиме ЕУ да го промени ставот пред состанокот на европските лидери во Загреб – изјави Палмер на денешната зедничка прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ во Белград.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close