Паднаа во вода задолжителната вакцинација за здравствените работници и ПЦР тестот за невакцинираните административци

Венко Филипче, министер за здравство. / Фото: Слободен печат/Драган Митрески

Мерките кои Комисијата за заразни болести ги предложи до Владата – задолжителна вакцинација за здравствените работници и невакцинираните административци да се тестираат со ПЦР тест барем еднаш на 72 часа за да влезат на работното место – паднаа во вода. Владата се откажа од овие две мерки, а причината е во тоа што се наишло на проблем како ќе се казнува ако некој не се тестира и како ќе се спроведе оваа мерка, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

Здравствените власти сега со друга мерка ќе се обидуваат да го зголемат вакциналниот опфат. Секој матичен лекар што ќе постигне 70 проценти од неговите пациенти да се вакцинирани против ковид, ќе добие 30 денари бонус по пациент. Парите на матичните лекари ќе им бидат исплатени до почетокот на летото. Во просек секој матичен лекар има меѓу 1.000 и 2.500 пациенти, па финансискиот бенефит не е за занемарување. Меѓутоа, проблем е што матичните лекари не знаат како да им влијаат на тврдокорните и решени да не се вакцинираат пациенти кои се лекуваат во нивните ординации.

-Дополнителна мерка што ќе ја направи вакцината задолжителна не е исклучена, но додека тоа не се провери остануваме со постоечките мерки, рече Филипче додавајќи дека за Северна Македонија е рано да се воведе задолжителна вакцинација.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот