Овие 5 раси на кучиња го имаат најубавото влакно! (ФОТО)

Некои раси на кучиња изгледаат како да се излезени од реклами за шампони. Нивното долго, густо и сјајно крзно ги прави препознатливи и популарни, но за нивната грижа и нега е потребно да се вложи многу време и воља. Порталот Apetit наброја 5 раси на кучиња со најубаво крзно, кои сите обожаваат да ги чешлаат.

Авганистански хрт

инстаграм

Оваа раса на кучиња имаат долго и густо влакно, кое во комбинација со грациозното држење оддава доем на кралско куче. Влакното на авганистанскиот хрт е карактеристично за животни кои живеат на висини. Овие кучиња е потребно редовно да се чешлаат и да им се кратат влакната поради исклучително долгото крзно.

Ласа Апсо

инстаграм

Овие кучиња исто така имаат долго и густо влакно. Крзното на овие кучиња треба да се четка секојдневно за да не се заплетка.

Прочитајте и...  Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Бернско планинско куче

инстаграм

Овој вид на кучиња има долго влакно во три бои. Лесно се дресираат и е потребно да се води посебно внимание за нивната хигиена.

Брадест шкотски овчар

инстаграм

Овие кучиња се многу послушни и сакаат да си играат. Познати се по тоа што имаат два слоја на крзно кое е меко и виткано, па со такво влакно потребно е секојдневно чешлање.

Комондор

инстаграм

Оваа раса на кучиња често се споредува со џогер за чистење на подови поради долгото влакно кое му го прекрива целото лице. Нивното долго, исклучително густо и испреплетено влакно помага да се заштитат од предатори. После бањање, комондорите треба да се исушат со пешкир, а некогаш се потребни дури 2 до 3 дена за крзното да им се исуши како што треба. Овие кучиња изгледаат како да имаат суканици.

Прочитајте и...  Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Прочитај повеќе

Љубовната приказна на најголемата руска глумица и Сталин, влакно не ѝ фалело од глава за време на челичната диктатура

Слободен печат

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат