Ова се 4-те најљубоморни знаци во Зодијакот: Дали сте меѓу нив?

дневен хороскоп
Фото Профимедиа

Понекогаш се користат мали дози на љубомора за да се предизвика партнерот, но тоа е опасна игра со овие четири хороскопски знаци. Откриваме на кого најмногу влијае љубомората, но исто така и како можат да ја користите во своја полза ако сте едне од овие знаци.

Љубомората е непријатно чувство познато како чест придружник на љубовта, а тоа произлегува токму од стравот од губење на најблиските. И додека малите дози на љубомора се сметаат за нормални, па дури и пожелни, прекумерните количини можат навистина да наштетат – па дури и да ја уништат врската …

Покрај љубомората во љубовните врски, луѓето кои се склони кон тоа често можат да покажат знаци на зголемена завист и љубомора во другите области од животот, како во работа, семејство и пријателство, пишува „Yahoo News“.

Ова се четирите знаци познати по нивната љубомора и како некој може да ја канализира на поздрав начин:

  1. Овен

Зошто се љубоморни:

За припадниците на овој знак животот е „спринт“. Секоја љубомора која се разгоре во вас се раѓа од чиста нетрпеливост во трката за вашите соништа. Овните можат да се чувствуваат како да играат засекогаш во продолженија. Водени од цели и конкурентни, им завидувате на луѓето кои напредуваат во остварувањето на вашите цели. Овенот сака да биде првиот во сè  – да стапне на Марс или да испече торта, но факт е дека тие не можат да се ослободат од чувството дека нивниот часовник отчукува.

Како можам да го користам ова во моја корист:

Овие огнени знаци сакаат да се разликуваат од толпата. Но, во светот има простор секој да го достигне својот најголем потенцијал. Наместо да ја фокусирате својата немирна енергија на она што другите го постигнале, пренасочете го кон некоја повредна цел. Како да работиме за да ги имплементираме промените што сега му се потребни на светот очајно? Пронајдете ја причината што ја „запали“ вашата внатрешна огнена моќ. Кога работите со други на некоја значајна цел, ќе сакате секој да успее (без да забележувате резултати).

  1. Рак

Зошто се љубоморни?

Припадниците на овој знак длабоко го кријат чувството за „несоодветност“. Исполнети со нивните длабоки лични односи, водните знаци се плашат од сè што ги загрозува нивните меѓучовечки односи. Значи, ако вашата најдобра пријателка сега го поминува целото свое слободно време со некој што го запознала на час за вежбање, веројатно сте љубоморни на таа врска. Дали таа сè уште се грижи за тебе? Дали ќе бидете заменети? Под нивната тешка надворешна обвивка, космичките ракови се неверојатно чувствителни и лесно се чувствуваат загрозено. Бидејќи копнеете по безбедност и стабилност, ќе сакате да ги вратите пријателите и семејството во вашиот круг доколку тие „залутале“.

Како можам да го користам ова во моја корист:

Раковите живеат во своето царство на чувства. Иако сте во искушение да ги чувате сите стравови и несигурности внатре, подобро е да ги оставите тие емотивни реки да течат отколку да се полнат и да се излеваат. Дарот на Рак е нивната гранична психичка емоционална интелигенција. Затоа, наместо да се чувствувате несигурни во врска со новиот познаник на вашата најдобра пријателка, искористете го своето огромно срце за да и кажете колку го цените нејзиното пријателство и да ја отфрлите пасивната агресија.

  1. Лав

Зошто се љубоморни?

Тие уживаат да бидат во центарот на вниманието, особено кога предизвикуваат воодушевување кај своите познаници. И, нормално, тие не се воодушевени кога некој ќе ги „турка зад сцената“. Ако Лавовите можат да се изразат и да се чувствуваат ценети – или со споделување на нивната најнова слика или со добро истражено политичко мислење – тие се помалку склони кон љубомора. Но, кога немаат внимание, тешко им е да гледаат како другите прават добро и да добиваат лавина од комплименти, особено кога мислат дека можеле да го направат тоа „подобро“.

Како можам да го користам ова во моја корист:

Признавањето е гориво за Лавот. Но, кога вашите резерви се мали, жалењето за пофалбите што им биле дадени на другите не е корисно. Наместо тоа, обратете се до кругот на најблиските за да се чувствувате поважни. Вашиот партнер е одличен во спортот, па затоа ќе го цени напорот што го вложивте во вчерашната игра. И вашиот нов колега навистина може да биде воодушевен од новиот рецепт за лазања што сте го зачувале. Запомнете – важно е да сте влијаеле на некого, а не на тоа колку луѓе ве „виделе“.

  1. Шкорпија

Зошто се љубоморни?

Шкорпијата лесно надминува две реалности: видена и невидена. Тие се заинтересирани да ги отстранат површните слоеви на универзумот за да ги откријат добрите работи: вистината. Така, додека гледаат како нивниот партнер нарачува кафе од келнерката, тие можат да го видат нивниот „таен флерт“. Дали ќе му го напише својот телефонски број на сметката. Дали тој ќе ја гледа подолго отколку што треба? Љубомората произлегува од типичната параноја на Шкорпијата. Вие сте еден од најкреативните знаци во хороскопот, но би можеле да ја искористите оваа визија за да измислите сценарија што всушност не се случуваат, а вашиот гнев е уште огромен за неважни нешта.

Како можам да го користам ова во моја корист:

Наместо да го замислувате најлошото сценарио „за секој случај“, зошто да не ја искористите вашата жива фантазија? Замислете фантастични работи што се случуваат во ваша корист: вашите пријатели ве фалат, вашата идеја во бизнисот ќе биде прифатена… Фокусирајте се кон позитивни сценарија кои ќе ги создавате во вашата глава.

Видео на денот