5 C
Скопје

Ова би можеле да бидат првите потези на Бајден: Седум приоритети за новиот американски претседател

Демократот Џо Бајден за два дена ќе положи заклетва и ќе стане 46-тиот претседател на САД. Според тврдењата на бројни аналитичари, Бајден во самиот старт ќе направи неколку потези со кои ќе се огради од претходната администрација. Тој и идната потпретседателка Камала Харис ќе се соочат со поделбата во државата, економската криза и пандемијата која ги погоди Американците посебно силно. 

Според пишувањата на „Скај њуз“ уште на почетокот може да се очекува неколку укази со кои би се исправиле „неправдите“ на администрацијата на Трамп. Овие седум работи би можеле да бидат приоритет на Бајден по доаѓањето во Белата куќа.

Ковид-19

Бајден вети 100 милиони дози на вакцини против коронавирусот во првите 100 дена од неговата администрација. Пандемијата сигурно ќе го одбележи почетокот на неговата власт.

Се очекува дека ќе дојде и до наметнување на мерки за носење маски и блокади, и дека Бајден ќе влијае на акции на масовно тестирање и бесплатен пристап до вакцини за сите Американци без разлика на нивниот здравствен статус.

Прочитајте и...  Одложен изборот на порота во случајот на поранешниот полицаец во Минеаполис

Економија

Поврзани вести

Јалдз Веапоска за „Слободен печат“: Лекарска комора да ми каже каде точно се моите извадени матка, бубрег и јајник!

Македонците со бугарски пасоши можат да се вакцинираат во Бугарија

Слободен печат

Затворени угостителски објекти во Радовиш и во Кичево

Слободен печат

Артан Груби: Одлуката на Меџити е лична, ја почитувам

Дестан Јонузи

Гостиварец нападнал медицинско лице и кршел инвентар во болница

Слободен печат

ВИДЕО: Кинеските регулатори ја истражуваат тепачката меѓу пилот и стрјуард: Едниот заврши со скршена рака, а другиот со скршен заб

Слободен печат

Остави Коментар