Отворена забавна фудбалска школа во Гевгелија

Повеќе од 150 деца на возраст од шест до 11 години, вчера и денеска на Градскиот стадион во Гевгелија учествуваа во традиционалната спортско-забавна манифестација „Отворена фудбалска школа 2019″.

– На тревникот кој го поделивме на неколку полигони, со несебична помош од неколку наставници по физичко воспитување и фудбалски тренери, им помогнавме на децата низ фудбалско забавни и музички игри правилно да го развиваат спортскиот и натпреварувачкиот дух во себе што е и главна цел на оваа традиционална манифестација, изјави Томе Андреев, координатор на проектот во Гевгелија.

Овој хуманитарен, политички неутрален и непрофитен проект, кој е покренат и организиран од една данска асоцијација во Гевгелија се одржа под покровителство на Општина Гевгелија.

Прочитајте и...  Илјадници мајмуни заразени од коронавирус: Научниците експериментираат за да дојдат до ефикасна вакцина (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Трамп: Демократите се обидуваат да му нанесат штета на Сандерс

Слободен печат

Паниката од Италија пристигнува во Хрватска? Продавниците се празнат, цените на маските растат

Слободен печат

Вељановски: Србија отсекогаш имала арогантен и патерналистички став кон Црна Гора

Слободен печат

Се тестираат два нови сомнителни случаи на коронавирус во Косово

МИА Агенција

Белата куќа побара од Конгресот 2,5 милијарди долари за борба со коронавирусот

МИА Агенција

Украинска амбасада во Белград: Антиукраинска и антисрпска провокација на Саемот за туризам во Белград

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КАКО се шири коронавирусот во Иран?! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Пецас: Веднаш започнува изградба на затворените центри за бегалци и мигранти на островите

Слободен печат

Царовска: Минималната плата ги покачи и останатите плати во државата

Хилари Клинтон: Приоритет на изборите е да се испрати Трамп во пензија

Слободен печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Конте: Италија е безбедна земја за патувања и туризам

Слободен печат