18 C
Скопје

Tag : гевгелија

Хроника

84 мигранти уапсени кај Гевгелија

Полициски службеници од полициска станица за граничен премин и граничен надзор Богородица и од Регионалниот центар за гранични работи Југ, во близина на Богданци, откриле...
Вести Македонија

Гевгелиските медицинари бараат помош од младите за успешно справување со третиот бран

Слободен печат
Големиот број на пациенти кои секојдневно се обраќаат за лекарски преглед и понатамошен третман во модуларната ковид болница ја прават загрижувачка епидемиолошката состојба во Гевгелија...
Вести Македонија

Дивата депонија кај Мрзенци ќе се претвори во место за одмор и рекреација

Слободен печат
Јавното претпријатие „Комуналец” од Гевгелија денеска почна да работи на расчистување и средување на локацијата покрај регионалниот пат кон Негорци, во близина на селото Мрзенци,...
Вести Македонија

Десетина вработени во гевгелиските градинки заболени од коронавирусот

Слободен печат
Повторниот налет на коронавирусот во Гевгелија не ги одмина ниту вработените во ЈОУ ,,Детска радост” во чии клонови низ општината има десетина воспитувачки и негувателки...
Вести Македонија

Гевгелискиот совет: Да се поништи дозволата за складирање и третман на отпад на фирмата „GO Waste Solution”

Слободен печат
 Согласно планот и Законот за управување со отпад на вчерашната седница на која он лајн учествуваше и директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана...
Вести Хроника

На старата автобуска станица во Гевгелија загина градежник по пад од скеле

Слободен печат
 Во полициската станица во Гевгелија вчера околу 13 чаот и 15 минути од екипа на Итната медицинска помош било пријавено дека кај објектот кој се...
Вести Македонија Слајдер

Гевгелискиот кризен штаб бара да се воведе полициски час на територијата на Општината

Слободен печат
Кризниот штаб на Општина Гевгелија на денешната седница, по констатираната влошена епидемиолошка состојба во Општината, побара од Главниот кризен штаб да се воведе полициски час...
Вести Хроника

Изречени 122 санкции за брзо возење на автопатот Гевгелија – Куманово

Во текот на вчерашниот ден Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со...
Кошарка Спорт

Загина млад македонски кошаркар во сообраќајна несреќа

Слободен печат
Трагедија во македонската кошарка, животот во сообраќајна несреќа го загуби младиот Иван Пенов, кошаркар кој ги бранеше боите на КК Кожув. Како што информираат од...
Вести Македонија Слајдер

Фабрика за преработка на отпад ги налути Гевгеличани

Југослава Дуковска
Итно запирање на постапката за отворање на фабриката за преработка на отпад во Гевгелија побараа гевгелиските граѓански активисти, откако локалната самоуправа најави дека членовите на...