Османи за „Слободен печат“: Ахмети даде виза за да се одложи пописот

Пред средбата на премиерот Зоран Заев со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше консултиран лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со кого премиерот се согласи да продолжи попишувањето на дијаспората и да се одложи датумот на Пописот, потврди за „Слободен печат“, Бујар Османи висок функционер на ДУИ и шеф на дипломатијата.

-Пред состанокот и за време на состанокот, премиерот се консултираше со претседателот Али Ахмети и тие се согласија да продолжи попишувањето на дијаспората и да се одложи пописот на населението за 1 септември – изјави Османи за „Слободен печат“.

Видео на денот