Tag : Ахмети

Вести Македонија Слајдер

Ахмети: Преку конструктивни разговори со Бугарија ќе се надминат сите отворени прашања

Слободен печат
Претседателот на ДУИ Али Ахмети е убеден дека преку конструктивни разговори со Бугарија, сите отворени прашања ќе се надминат пријателски и Бугарија ќе остане силен...
Вести Македонија

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат
Нема загриженост за гласините дека пратеникот на ДУИ Изет Меџити може да поднесе интерпелација против вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи,...
Вести Македонија Слајдер

Груби: Лаги се тврдењата дека Ахмети е обвинет за воени злосторства

Слободен печат
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби во објава на Фејсбук ги демантира тврдењата дека Специјалниот суд за воени...
Вести Македонија

Ахмети – Хоти: Северна Македонија и Косово имаат одлични соседски односи

Слободен печат
Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г.Али Ахмети, денеска во Собранието на Република Северна Македонија оствари средба со премиерот на Република Косово, г.Авдула Хоти, кој...
Вести Македонија

Ахмети на распит во ОЈО

Слободен печат
Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска треба да се јави на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. Ахмети треба да исказ во...
Вести Македонија

Ахмети – Цакај: Заедно сме на вистинскиот пат

Слободен печат
Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, денес во Собранието на Република Северна Македонија оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Албанија,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ахмети сведочел пред хашките истражители како основач на ОВК за периодот 1998-2000 година

Слободен печат
Лидерот на ДУИ Али Ахмети бил повикан од Специјалното обвинителство за Косово во својство на сведок како еден од основачите на ОВК за перидот 1998...
Вести Македонија

Артан Груби: Ахмети сведочи во Хаг како основач на ОВК за периодот 1998-2000

Слободен печат
Првиот вицепремиер Артан Груби во гостување на телевизија Сител истакна дека лидерот на ДУИ Али Ахмети бил повикан во Хаг како сведок. -Поканата дојде преку...
Вести Македонија Слајдер

Ахмети го заврши дводневното сведочење пред Меѓународниот суд за Косово

Слободен печат
Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска околу 16:30 часот го напушти објектот на меѓународната правна мисија на Европската унија во Косово...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Зошто ДУИ упорно тврди дека Хаг го вика Ахмети во својство на сведок?

Никој не може да знае во кое својство е повикан лидерот на ДУИ Али Ахмети за да даде исказ пред Специјалното обвинителство за Косово со...
MacedonianAlbanianBulgarian