Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Османи тврди дека ДУИ никогаш нема да дозволи укинување на Преспанскиот договор, Договорот за добрососедство со Бугарија и Законот за употреба на јазиците.

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во интервју за Газета Експрес вели дека ДУИ на следните избори ќе настапи сама, но ги повика албанските опозициски партии да се обединат се со цел обединување на албанскиот глас.

Во однос на коалицирање со македонски партии по изборите, Османи вели дека ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“. Тоа подразбира дека тие ќе коалицираат со победничката партија во македонскиот блок, без оглед дали тоа е СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ.

Сепак, Османи тврди дека ДУИ никогаш нема да дозволи укинување на Преспанскиот договор, Договорот за добрососедство со Бугарија и Законот за употреба на јазиците.

Прочитајте и...  Владата прави сѐ да им се помогне на нашите граѓани во странство да се вратат дома

Прочитај повеќе

Брачна двојка од Шпанија го победи коронавирусот: Заедно се 65 години, не се одвојуваа ниту во болница

Слободен печат

Продавниците се претворија во куќи на стравот: Австријците со страв пазарат (ФОТО)

Слободен печат

Автобусите на ЈСП „Скопје“ нема да превезуваат патници за време на викендот

Слободен печат

Војската на САД тврди дека го убила лидерот на групата Ал Шабаб

МИА Агенција

Мнучин: Потребни се уште 250 милијарди долари кредити за малиот бизнис

МИА Агенција

Повеќе од четири милијарди лица во карантин во околу 100 земји во светот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МРТВ ќе емитува 4 нови телевизиски канали, еден посветен на децата

Слободен печат

Продолжува проклетството на Кендиеви: Пронајдено телото на внуката на Кенеди, се трага по нејзиниот 8-годишен син (ВИДЕО)

Слободен печат

Помпео уште еднаш и честита на нашата држава за влезот во НАТО

Слободен печат

Продолжени роковите за барања на правото за остварување на пензиско и инвалидско осигурување

Слободен печат

Советник на Трамп предупредил за опасноста од коронавирус уште во јануари

МИА Агенција

StopKorona! – мобилна апликација за справување со Ковид-19

Слободен печат