Tag : договор за добрососедство

Вести Регион

Бугарско МНР: Потпишувањето на Договорот со Македонија е еден од најважните настани во регионот

Слободен печат
Пред три години, Република Бугарија и Република Северна Македонија отворија нова страница во нивните односи. Потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка на 1 август...
Вести Македонија Слајдер

Атанасоски: Од кога е потпишан Договорот за добрососедство, не можеме да разговараме без заканувачки тонови од бугарската страна

Слободен печат
Политикологот и историчар Благојче Атанасоски гостуваше во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ каде зборуваше за актуелната тема за преговорите со Бугарија во врска со историските...
Вести Македонија Слајдер

Османи: Договорот за добрососедство е основа да се реши спорот со Бугарија

Слободен печат
Очекувам дека овој период ќе го искористиме за да разговараме и да се обидеме да постигнеме компромис и договор во рамки на Договорот за добрососедство...
Вести Македонија

Совет на амбасадори: Договорот за добрососедство е единствен пат за зајакнување на односите меѓу Македонија и Бугарија

Слободен печат
Советот на амбасадори смета дека Договорот за добрососедство склучен меѓу премиерите Борко Борисов и Зоран Заев е единствениот пат на зајакнување на меѓусоседските односи меѓу...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ: Наместо да градиме национална стратегија со Бугарија, опозицијата брка политички поени

Слободен печат
Бугарската декларација, која неодамна се актуелизираше во медиумите, е усвоена во октомври минатата година и не претставува евентуална препрека во натамошниот процес на итегрирањето на...
Вести Македонија

Османи: ДУИ ќе го почитува принципот „победник со победник“

Слободен Печат
Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во интервју за Газета Експрес вели дека ДУИ на следните избори ќе настапи сама, но ги повика албанските опозициски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пендаровски: Со двата Договори не го компромитиравме идентитетот

Весна Тодоровска
Претседателот Стево Пендаровски на годишното обраќање во македонското Собрание за Договорот за добрососедство со Бугарија и за Преспанскиот договор рече дека се направени тешки компромси,...