4 C
Скопје

Tag : договор за добрососедство

Вести Македонија Слајдер

Бугарскиот амбасадор во Македонија, Ангелов: Довербата од Договорот за добрососедство прерасна во недоверба, напади и штетни дејствија

Слободен печат
Oдноситe меѓу Бугарија и Северна Македонија забележаа невиден напредок по потпишувањето на Договорот за добрососедство и имаше низа заеднички настани на лидерите од двете земји....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бучковски: „Патоказот“ е алатка за интензивирање на реализацијата на Договорот со Бугарија

Слободен печат
Патоказот треба да биде една од алатките за интензивирање на реализацијата на Договорот за соработка и пријателство, вели специјалниот пратеник на Владата во разговорите со...
Вести Македонија

Мицкоски се премисли за Договорот со Бугарија, сега бара нов

Весна Тодоровска
Зошто Мицкоски се премисли за Договорот со Бугарија кога го слушнавме во видеото кое бугарскиот премиер Борисов го објави на својот фејсбук-профил, дека го прифаќа....
Вести Македонија Слајдер

Бучковски од Софија: Подготвени сме за целосна имплементација на Договорот за добрососедство

Слободен печат
Северна Македонија е подготвена целосно да го имплементира Договорот за добрососедство, изјави денеска специјалниот претставник на македонската Влада за Бугарија, Владо Бучковски по средбата во...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов: Надворешни фактори не разубедуваат за ветото за Македонија

Слободен печат
Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и на крајот на денот ние сме во ЕУ, а не Македонија, повтори бугарскиот вицепремиер Красимир...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов: Ќе бидеме добронамерни, но не и глупави – постојат шанси до декември за договор

Лука Андреев
Нашата поддршка не е безусловна, истакна бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов на сослушувањето пред бугарските пратеници за ветото за преговарачката рамка за Македонија. Тој вели дека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Захариева: Скопје го прекрши членот 11 за говорот на омраза, бевме принудени на ваков чекор

Лука Андреев
Независно од сите пројави на добрососедство од бугарска страна, Скопје ја продолжи политиката на претензии, а за жал имаме и долг список на примери кога...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Регион

Анкета на „Галуп интернешенл Балкан”: Пола Бугари ја поддржуваат Македонија кон ЕУ, ако земјава го спроведе Договорот за добрососедство

Слободен печат
Мнозинството бугарски граѓани го поддржуваат влезот на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ), но доколку земјава го спроведе Договорот за добрососедство, покажуваат резултатите од анкетата...
Вести Македонија Слајдер

Европратеникот Витанов: Ќе бидеме изолирани ако ја сопнуваме Македонија кон ЕУ

Слободен печат
Европратеникот од редовите на Бугарската социјалистичка партија, Петар Витанов, за телевизијата БСТВ, изрази надеж дека до одржувањето на Советот за општи работи на ЕУ, кој...
Вести Македонија Слајдер

Пендаровски контра Радев: Во целост го почитуваме Договорот со Бугарија!

Лука Андреев
Претседателот Стево Пендаровски споделува дијаметрално спротивно мислење од она на неговиот бугарски колега Румен Радев, како и бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, според...