Огромна птица која луѓето ја споредуваат со ПОКЕМОН! (ФОТО)

За некои е човек во костим, други го споредуваат со Покемон, за некои пак е вонземјанин, а всушност е само орел. Харпија орелот е огромна птица која живее во дождовните шуми на Средна и Јужна Америка. Припаѓа во редот на најголемите грабливци, а способен е од земјата да крене мајмун или мрзливец.

Достигнува должина од еден метар, а може да тежи и до пет килограми.

Женките харпии се за 40% покрупни од мажјаците од истата врста, тежат до девет килограми, а најголема опасност за нивниот плен претставуваат нивните канџи од дури 13 сантиметри!

Популарноста на интернет им расте, бидејќи луѓето обожаваат да гледаат слики од ова „чудовиште“. Покрај тоа, овие птици имаат многу интересни експресии, па изгледаат како да се шегуваат, да се збунети или просто ви покажуваат дека сте непосакувано друштво.

Прочитајте и...  Список на намирници што го поттикнуваат произвотството на колаген: Благодарение на оваа исхрана, на лицето нема да имате ни една брчка!

Нивната популација за жал се намалува и тие спаѓаат во видот на загрозени животни. Бразилците го викаат „кралски орел“.

Прочитај повеќе

Дрејк сними нов спот во изолација: Маска, ракавици и празни улици во Торонто (ВИДЕО)

Слободен печат

Дејвид Бекам си ја избричи главата во изолација: Ова мораше да се направи! (ФОТО)

Слободен печат

„Знам што родив и со кого ја правев“ – Ана Николиќ за воспитувањето на ќерката и за тоа колку Раста и одмага во тоа

Слободен печат

Идеални во време на самоизолација: 10 трилери кои треба да ги погледнете! (ВИДЕО)

Слободен печат

Имал 11 деца, а љубовникот го сакал повеќе од секоја жена: Го одбил Оскарот и засекогаш го промени Холивуд

Слободен печат

Реални „до коска“ илустрации на борбата против коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лоши момци прават хаос: Девојка вреска додека другар ја вози со полн гас на хауба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Неговиот љубовник му беше кум, а дечкото го гледаше од прозорeцот на хотелот: Фамозниот брак на Елтон Џон со жена! (ФОТО)

Слободен печат

Кејти Пери го намачка Орландо Блум со шлаг и на необичен начин го откри полот на бебето

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Ели Танасковска, уредничка и водителка во МТВ

Јасмина Кантарџиева Димков

Карлеуша си купи солариум и веднаш се пофали – Сега нема да ми биде досадно во карантин (ФОТО)

Слободен печат

На балкон истрчале маратон долг 42 километри!

Слободен печат