Огромна птица која луѓето ја споредуваат со ПОКЕМОН! (ФОТО)

За некои е човек во костим, други го споредуваат со Покемон, за некои пак е вонземјанин, а всушност е само орел. Харпија орелот е огромна птица која живее во дождовните шуми на Средна и Јужна Америка. Припаѓа во редот на најголемите грабливци, а способен е од земјата да крене мајмун или мрзливец.

Достигнува должина од еден метар, а може да тежи и до пет килограми.

Женките харпии се за 40% покрупни од мажјаците од истата врста, тежат до девет килограми, а најголема опасност за нивниот плен претставуваат нивните канџи од дури 13 сантиметри!

Популарноста на интернет им расте, бидејќи луѓето обожаваат да гледаат слики од ова „чудовиште“. Покрај тоа, овие птици имаат многу интересни експресии, па изгледаат како да се шегуваат, да се збунети или просто ви покажуваат дека сте непосакувано друштво.

Прочитајте и...  Раперот Раста може да лежи во затвор од 3 до 12 години поради оваа фотографија! (ФОТО)

Нивната популација за жал се намалува и тие спаѓаат во видот на загрозени животни. Бразилците го викаат „кралски орел“.

Прочитај повеќе

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал мајка му, па ги нападнал полицајците!

Васко Спасоски

Ниту цврстите гради без градник не успеаа да го тргнат вниманието од „изгужваниот“ стомак на Кејти Холмс! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кајли Џенер повторно критикувана: „Си ги вадела ребрата? Баш сакаш да бидеш Ким!“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Ретко која девојка има храброст за вакво нешто: Викторија Лоба си ја скрати косата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сезонско освежување: Сладолед од праски

Слободен печат

Пет моќни намирници за неверојатен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги отстрануваат штетните токсини!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бидете задоволни со својот надворешен изглед: Подгответе уникатен коктел за слабеење од само две состојки

Слободен печат

Застрашувачки фотографии покажуваат како се шират капките од заразените од вирусот ако не носите заштитна маска! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наједноставен начин за чистење на семките од вишните или црешите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

Слободен Печат

Немате идеја за денешниот ручек? Наш предлог – Мусака со модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Оливер Драгоjевиќ би му аплаудирал: Слушнете ја „Ноктурно“ во изведба на големиот талент Васил Ангелов! (ВИДЕО)

Васко Спасоски