Нови 53 американски волонтери ќе положат заклетва и ќе ја почнат службата во Македонија - Слободен печат

Нови 53 американски волонтери ќе положат заклетва и ќе ја почнат службата во Македонија

Нови 53 американски волонтери на Мировен корпус денеска во Скопје ќе дадат свечена заклетва и ќе ја почнат службата во Република Северна Македонија.

Новите волонтери, како што најавува Мировниот корпус, ќе се приклучат на групата на повеќе од 800 волонтери, коишто досега служеле во земјата.

Во соопштението на Мировниот корпус се посочува дека ова е 24-та група на волонтери што ќе живеат и работат во Република Северна Македонија, од отворањето на канцеларијата во земјава во 1996 година.

Прочитај повеќе

РУСИЈА ЈА ЗГОЛЕМУВА ОДБРАНАТА НА АРКТИКОТ: Тука нема да можат да пројдат хиперсоничните ракети (ВИДЕО)

Слободен печат

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Слободен печат

Локализиран пожарот во Белград

Слободен печат

Тачи за авиолинијата Приштина-Белград: Тоа е чекор напред за односите меѓу Косово и Србија

Слободен печат

Петровска: Постапката за набавка на обрасците е спроведена, а договорот е склучен согласно Законот за јавни набавки

Слободен Печат

Кои 12 амандмани ги предлага Путин?

Слободен Печат

Остави Коментар

15 − 11 =

Прочитај повеќе

САД одбележува ден на борецот за човекови права, Мартин Лутер Кинг

Слободен печат

НОВИ ДЕТАЛИ: Опожарен сплав во Белград (ВИДЕО)

Слободен Печат

Помпео: Треба да се прекине тиранијата на Мадуро

Слободен печат

Спасени дванаесет мигранти кои се обидувале да го преминат Ла Манш

Слободен печат

НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈОТ: Заврши штрајкот во париското метро и железница

Слободен печат

ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЛГРАД: Гори сплав на кејот на Сава

Слободен Печат