• заклетва

Нехамер положи заклетва, Австрија доби нова Влада

Претседателот на Австрија Александар ван дер Белен денеска ги именуваше новите членови на австриската Влада, на чие чело застанува Карл Нехамер. Церемонијата на полагање заклетва се одржа во дворецот Хофбург во Виена. Сменети се шест досегашни министри, а поранешниот министер за внатрешни работи Нехамер е новиот австриски канцелар на местото на Александар Шаленберг. Нов министер …

Нехамер положи заклетва, Австрија доби нова Влада Read More »