Новата грчка влада го призна Гуаидо за претседател на Венецуела – Слободен печат
ВестиРегион

Новата грчка влада го призна Гуаидо за претседател на Венецуела

Во истото соопштение се додава дека Атина ги поддржува напорите на ЕУ поврзани со иницијативите како преговорите во Осло за да се постигне мирно политичко решение на кризата во Венецуела.

Атина донесе една дипломатска одлука со која веднаш може да се направи разлика меѓу владата на Алексис Ципрас, со сегашната на Кирјакос Мицотакис – Грција го призна Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела.

„Владата не Хеленската Република, согласно заедничката позиција на 28. членки на ЕУ, како и изјавата на високата претставничка Могерини, одлучи да го признае демократски избраниот претседател на Националното собрание Хуан Гуаидо за претседател на Венецуела кој треба да организира слободни, фер и демократски претседателски избори“, се наведува во соопштението на грчкото МНР.

Во истото соопштение се додава дека Атина ги поддржува напорите на ЕУ поврзани со иницијативите како преговорите во Осло за да се постигне мирно политичко решение на кризата во Венецуела.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close