НОВА ИНТЕРНЕТ ИЗМАМА: Доколку ви стигне ваква порака на Вајбер, ВЕДНАШ ПРИЈАВЕТЕ

Доколку некој проба да ве измами, блокирајте го, а „принтскрин“ можете да пратите на Вајбер, за тие да знаат за тоа и да ги предупредат и другите корисници.

Овие денови ширум светот, на мобилните телефони на корисниците на апликацијата Вајбер стига невообичаена порака.

Наводно, корисници добиле порака од „сомнително потекло“ од бројот +79183301602 во која се наведува дека баш тие се среќни добитници на „интернационален вајбер награден фонд“.

Во пораката се наведува дека наградата е 500.000 американски долари, а за да ги примите парите морате да пратите меил побарување, а со тоа и додатни информации, што директно наведува дека ќе ги оставите своите податоци и меил адресата на некого, а со тоа и да му овозможите да ги злоупотреби.

Прочитајте и...  Грција: Започна тестирање за антитела на вработените во болниците

Како и секогаш, станува збор за уште една интернет измама од која треба да внимавате, а совет е на ваквите пораки никогаш да не се одговара и лозинките за пристап на електронската пошта редовно да се ажурираат. Ваквиот вид на пораки главно имаат за цел да крадат лични податоци и да преземат контрола над електронската пошта на жртвата.

Така да, доколку на Вајбер ви стигне порака со ваква содржина, не дозволувајте да бидете измамени.

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат