Неверојатна донација на Мајкл Џордан: 100 милиони долари во борбата против расизмот

Убиството на Џорџ Флојд ги крена граѓаните на САД на масовни протести во кои бараат конечно да се искорени расизмот.

Веќе неколку дена низ речиси сите големи градови во САД има масовни протести поради бруталноста на полицијата и бараат да се почитуваат правата на Афроамериканците.

Сега со конкретен потег во борбата за еднаквост се вклучи и најдобриот кошаркар на сите времиња, Мајкл Џордан. Тој ќе донира дури 100 долари во борбата против расизмот.

„Брендот Џордан сме ние, црната заедница. Тоа е повеќе од еден човек, секогаш бил семејство. Ние претставуваме гордо семејство кое ги надмина сите препреки, се бореше против дискриминацијата во заедниците ширум светот и која работеше и работи секојдневно за да го искорени расизмот и неправдата.
Денеска објавуваме дека Мајкл Џордан и брендот Џордан ќе донираат 100 милиони долари во наредните 10 години на организации кои се посветени на борбата против расизмот и обезбедување на расна рамноправност, социјална правда и подобрување на образованието“, стои во дел од соопштението на Мајкл Џордан и на неговата компанија.

Прочитајте и...  Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат