Несекојдневна иницијатива: Сите штркови во Чешиново од поинаква перспектива (ФОТО + ВИДЕО) - Слободен печат

Несекојдневна иницијатива: Сите штркови во Чешиново од поинаква перспектива (ФОТО + ВИДЕО)

На Фејсбук страницата на здружението „Оризова братимка“ објавени се фасцинатни фотографии од дрон, кои се дел од една несекојдневна иницијатива – да се пребројат сите гнезда со штркови во село Чешиново и да се документираат преку слики и видеа направени со дрон.

На споменатата Фејсбук страница секојдневно се објавуваат по неколку фотографии од гнездата со штркови.

Штрковите во Чешиново

Ви претставуваме дел од Манифестацијата "Ден на штркот", одржана на 13.06.2019 година во еко-етно паркот во Чешиново, во рамките на "16-тиот состанок на мрежата на Европските села на штркови". Исто така имате можност да ги погледнете прекрасните оризови полиња од птичја перспектива, штрковите во нивните гнезда, како и најголемото штрково гнездо во Македонија, со висина од 3,2 метри, кое се наоѓа во Чешиново.

Publiée par Оризова братимка sur Jeudi 11 juillet 2019

Инаку, само за потсетување, Чешиново-Облешево беше прогласено за  Европско село на штркот за 2013 година.

Прочитајте и...  Последната порака на Коби Брајант

Погледнете ги фотографиите:

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

3 × one =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат