иницијатива Archives - Слободен печат

Tag : иницијатива

Вести Регион

Косовски медиуми: „Рама го предаде Косово“

Слободен печат
На состаноците за таканаречениот „мини Шенген“ во кои учествува Албанија и понатаму се спротиставуваат политичките субјекти од Косово, но и во Албанија, пишува „Зери“. Главниот...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ со барање Владата во најскоро време да го достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот договор

Слободен печат
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија”, денес од Собранието на Република Македонија поднесе иницијатива до Владата, со барање во најскоро можно...
Вести Регион

КОЛИНДА ЈА ПОДДРЖА ИНИЦИЈАТИВАТA: Се бара недела да биде неработен ден во Хрватска

Слободен печат
Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар – Китаровиќ ја поддржа иницијативата „Хрватки сојуз за недела” според која недела треба да биде неработен ден за сите. Во...
Вести Македонија

Уставните судии утре на колегиум ќе дискутираат за член кој се однесува на злоупотреба на службената положба

Слободен печат
Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за утре закажал колегиум со судиите, на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од...
Вести Македонија

ПО РАЗВОДОТ: Родители си ги одмеруваат силите кој е подобар

Игор Стефановски
Таткото и мајката да имаат еднакви денови на годишно ниво, за да ги чуваат децата. Ова решение неколку невладини организации бараат да се преточи во...
Вести Македонија

О2 иницијативата со писмо до Заев и Пендаровски: Армијата и полицијата да се вклучат на терен за заштита на животната средина (ФОТО)

Слободен печат
Од граѓанската иницијатива О2 на својот Фејсбук профил денеска напишаа дека испраќаат отворено писмо до претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, каде што бараат...
Вести Македонија

Сè уште гори Попова Шапка: Граѓанската иницијатива О2 ги алармираше надлежните

Маријана Митровска
Центарот за управување со кризи вчера објави дека има нов пожар над селото Лисец, на непристапен терен и хелихоптери на армијата се упатиле да го...
Вести Македонија

Во Собранието формирана Иницијатива за една изборна единица

МИА Агенција
Во Собранието на Р.С. Македонија е формирана Иницијатива за една изборна единица, во која се вклучени 12 пратеници од 10 партии и еден независен пратеник....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Аерозагадување: Активистите бараат акција, не само козметички мерки кои делумно ќе имаат ефект

Еко-активистите реагираат дека надлежните институции доцнат со почнување на постапките за замена на нееколошки начини за греење во домаќинства во најзагадените градови, но и со...
Вести Економија

Дебата за ефектите од реформата на персонален данок на доход

Слободен печат
Дебата за ефектите од реформата на персоналниот данок на доход, ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Асоцијацијата „Зенит”, со учество на претставници...