17.8 C
Скопје

Tag : иницијатива

Жена Магазин Магазин слајдер

Сара Миленковска: Авторки кои вреди да ги прочитате со „Сподели авторка“

Сара Миленковска
Гостинка во „Женски печат“ /„Слободен печат“ ни е активистката, феминистка и политиколог Сара Миленковска, која пишува за иницијатавата „Сподели авторка“ и како може да ѝ...
Вести Свет Слајдер

Бајден ги кани Путин и Џинпинг на Самит за климата на 22 и 23 април

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден ги повика своите колеги од Русија и од Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг на прв голем меѓународен Самит за климата,...
Вести Свет

Јурова: За првпат иницијатива за заштита на новинарите во ЕУ

Слободен печат
Потпретседателката на Европската Комисија (ЕК), Вера Јурова, денеска поднесе предлог иницијатива за зголемена заштита на новинарите во ЕУ, вклучително и родово базираното насилство. Европскиот медиумски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Охрид СОС до надлежните: Прогласете го „Парк“ за споменик на културата – заштитете го и езерото и градежното наследство на Охрид!

Југослава Дуковска
Итна заштита на објектот на ресторанот Парк крај Охридското езеро и негово прогласување за споменик на културата, бараат од граѓанската организација Охрид СОС. Во иницијативата...
Вести Македонија Слајдер

Николоски: Очекувам да се потпишат над 150.000 граѓани против законот за попис

Слободен печат
Во вечерашното издание на „Што не е јасно” во ТВ Алфа, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски истакна дека очекува да се потпишат над 150.000 граѓани...
Вести Македонија Слајдер

„Зелен фронт против мали хидроцентрали”: Проблемите со водоснабдување во Тетово се последица на градењето на шарските реки

Слободен печат
Иницијативата на граѓански здруженија, екологисти, планинари „Зелен Фронт против мали хидроцентрали” реагира поради неколкудневните проблеми со водоснабдување во Тетово кои, според нив, се последица на...
Вести Македонија Слајдер

ФОТО I Првата дама во „Ретвитни оброк“: Ѓоргиевска правеше и пакуваше храна за бездомници и социјално загрозени лица

Слободен печат
Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска се вклучи во активноста на неформалната граѓанска иницијатива „Ретвитни оброк”, односно подготовка на храна за бездомни и социјално загрозени...
Вести Македонија Слајдер

Мицкоски: Зад т.н. Иницијатива за вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ стојат мал број на заробеници и слуги на Заев

Слободен печат
Таканаречената иницијатива на мал број на луѓе заробеници и слуги на Зоран Заев, практично се обидуваат да манипулираат со дел од делегатите кои беа присутни...
Вести Македонија Слајдер

Одлука на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Редовен конгрес во ноември, иницијативата за вонреден конгрес е отфрлена

Слободен печат
Редовниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи во ноември, одлучи вечерва Централниот комитет (ЦК) на партијата. Централниот комитет ја отфрлил Иницијативата за одржување вонреден конгрес...
Вести Македонија

Инцијативата на ВМРО-ДПМНЕ отфрлена: Собирањето потписи ќе биде попис на опозиционерите

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе продолжи да собира граѓански потписи за поништување на Законот за попис, откако претседателот на Собранието Талат Џафери ја одби доставената иницијатива...