Непрофесионалната и нестабилна дипломатија ја ослабува позицијата на Косово, сметаат експертите

Професорот по меѓународно право Африм Хоти изјави дека Косово во дипломатијата направило многу грешки.

– Направивме многу грешки во чекорите, не изградивме екстерна служба, го вградивме непотизмот и воведовме непрофесионална и нестабилна дипломатија – рече Хоти и додаде дека Косово не е во можност да ја консолидира дипломатијата и затоа се соочува со проблеми.

Невладините организации исто така сметаат дека косовското Министерство за надворешни работи не е доволно активно. Бутрини Бериша од пришнинскиот Институт за политички студии, вели дека позицијата на Косово е најслаба од прогласувањето на независност.

– Тоа се одрази со недостаток на нови признанија и неуспешни обиди за членство во меѓународните организации – рече Бериша.

Во извештајот на премиерот во заминување Рамуш Харадинај не се споменува да што направила косовската влада за да дојде до нови признанија на Косово.

Прочитајте и...  Во Хрватска на полноќ почнува предизборен молк

Барбадос е последната држава која ја призна независноста на Косово во 2018 година, потсеќа „Газета Експрес“.

Прочитај повеќе

Заев на средба со лозари во Неготино: Го решивме проблемот со долговите од винариите (ВИДЕО)

Слободен печат

МТСП: Од денес се исплаќаат правата од социјална и детска заштита

Слободен печат

Рама: Вучиќ може да оди и на Месечината, но на крај сепак ќе седне со легитимните власти на суверено Косово

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Никој не е над законот, статусот во УНЕСКО ќе биде сочуван (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Србија 11 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа, 309 новозаразени

Слободен печат

Митрески: Посветено ја градиме нашата земја по европски пример (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Болсонаро стави вето на закон за задолжително носење маски

Слободен печат

Во овие скопски општини има најмногу заразени лица со ковид-19

Слободен печат

САД: Нов дневен рекорд на новозаболени, се воведуваст построги мерки и казнуваат за неносење маски

Слободен печат

Кикиљас: Туристите да ги почитуваат правилата, како што тоа го сторија и Грците

МИА Агенција

Утре стапуваат во сила измените во Уставот на Русија

Слободен печат

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за Хонгконг

Слободен печат