Tag : дипломатија

Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Замолчи веќе Екатерина!

Љубиша Николовски
Ако Захариева сака да не замолчи, не мора и нашите да не замолчуваат. Демек од тоа што јавноста коментира и и се потсмева на глупостите...
Вести Македонија

Дипломатска офанзива за осигурување на првата Меѓувладина седница со ЕУ до крај на годината

Слободен печат
Засилена дипломатска активност на Владата во пресрет на самитите на Европската Унија (ЕУ) на кои се очекуваат клучните одлуки за финализирање на преговарачката рамка и...
Вести Свет

Меркел: Дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека дипломатијата е решение за проблемите на ЕУ со Турција во источниот Медитеран. Доаѓајќи на Самитот на лидерите на ЕУ,...
Вести Македонија

Деjвид Гер номиниран за нов шеф на делегацијата на ЕУ на местото на Жбогар

Слободен печат
Високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија Жосеп Борел денеска го номинираше Дејвид Гер за нов шеф на...
Вести Македонија

Реакција на македонскиот дипломатски синдикат за поведени дисциплински постапки за тројца дипломати

Слободен печат
Македонскиот дипломатски синдикат при Конфедерацијата на слободни синдикати денеска обвини дека против тројца дипломати се водат дисциплински постапки поради тоа што имале настап на трибина...
Вести Македонија

Димитров остварил телефонски разговор со Дендиас

Слободен печат
Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров денеска остварил телефонски разговор со неговиот колега од Грција, Никос Дендиас во кој станало збор за соработката за репатријација на...
Вести Свет Слајдер

Борис Џонсон повика на дипломатија по уривањето на украинскиот авион

Слободен печат
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека случајното соборување на украинскиот патнички авион со иранска ракета го покажува значењето на деескалацикјата на тензиите на Блискиот...
Вести Свет

Новата владеачка коалиција на Санчез ја избра Гонзалез Лаја за шефица на шпанската дипломатија

Слободен печат
Шпанската пратеничка Аранча Гозналес Лаја ќе биде именувана за нов шеф на шпанската дипломатија во владата на Педро Санчез, соопшти денеска новата шпанска владеачка коалиција....
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Дипломатијата во изминатите две и пол години направи голем скок кон професионализацијата

МИА агенција
Од јуни 2017 година, до денес, 87,5 отсто од дипломатите се кариерни, за разлика од периодот од 2006 до 2017 година кога тој процент изнесуваше...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Дипломати со диплома, не со политика

Мартин Богатиноски
Во новиот предлог-закон за надворешни работи не се користени искуства од други дипломатии, туку употребени се делови коишто им одговараат само на одредени функционери. Ваков...