-1.3 C
Скопје

Нектарини или праски? Едната опција е многу побогата со витамини и поздрава!

Многу луѓе погрешно мислат дека праските и нектарините се различни видови овошје.

Нектаринот е всушност еден вид праска, тој има мазна кора во споредба со кадифената површина на праската. Во суштина, еден мал рецесивен ген го спречува да биде праска. Покрај различната кора, нивниот вкус е само малку поинаков, но сепак постои разлика во хранливите материи што ги содржат.

Двете се екстремно здрави, малку масни и богати со хранливи материи. Додека праските се богати со витамини А, Ц, калиум и растителни влакна, нектарините се уште побогати во овие витамини што ги прави поздрава опција.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Ја има ЈК во природна големина! Ѕирнете во собата на фан на Карлеуша

Поврзани вести

Се породи пред пет месеци, а веќе сака пак да забремени: Софи Тарнер сака големо семејство

Слободен печат

Бекута им одржа лекција на колегите: Можеби ќе останеме без пари, но настапите не се повредни од ниту еден живот!

Слободен печат

Детален месечен хороскоп за декември за Вага, Скорпија и Стрелец: Пред вас е убава иднина

Слободен печат

ВИДЕО: Ја има ЈК во природна големина! Ѕирнете во собата на фан на Карлеуша

Слободен печат

ФОТО: По гласините за врската со винарот Северина се огласи и откри кој ѝ го чува грбот

Слободен печат

Запознајте ја мајката на Илон Маск: Супермоделот Меј Маск откива каков бил нивниот живот пред Тесла

Слободен Печат

Остави Коментар