Некој ги вади органите на ајкулите, а не се луѓето: Вистината е страшна (ВИДЕО) - Слободен печат

Некој ги вади органите на ајкулите, а не се луѓето: Вистината е страшна (ВИДЕО)

Големите морски кучиња треба да се појават на своите стандардни места за лов, близу крајбрежјето на Кејп Таун во Јужна Африка.

Сепак, научниците тврдат дека е задоцнета нивната посета и се трудат да ги откријат причините. Се чини дека ајкулите започнале да го избегнуваат тој регион, пишува Earth.

Според овој извор, можна причина за намалениот број на ајкули се климатските промени но и орка китовите кои го напаѓаат овој предатор.

Во период од 2010 до 2016 година во просек, во овој дел од Атланскиот океан, се забележани 205 големи бели ајкули, но таа бројка значително е намалена во 2018 кога се забележани само 50 единки.

Оваа година, барем до денес не е забележана ајкула или нејзино присуство во заливот Фалс, локација која беше омилена на големите морски кучиња. Некој биолози веруваат дека нивната намаленост се должи на климатските промени.

Прочитајте и...  Парламентарните избори низ историјата: Бојкоти, нерегуларности, убиства, напади (ИНФОГРАФИК)

 

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

деветнаесет − девет =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат