Не е готово: Барса не сака да плати пет милиони евра за Чави

Навивачите едвај чекаат Чави да седне на клупата на каталонскиот гигант/ Фото: EPA-EFE/Alberto Estevez

Ал Сад потврди, но не и Барселона дека Чави ќе биде седне на тренерската клупа на каталонскиот клуб. Каталонските медиуми тврдат дека челниците на Барса се лути на колегите од Катар поради објавувањето на информацијата, бидејќи не сакаат да ја платат откупната клаузула!

На „Камп Ноу“ сметаат дека оваа изјава има за цел да изврши притисок врз делегацијата на Барселона во Доха, составена од Рафа Јусте и Матеу Алемани.

– Клубот го прифати трансферот на Чави во Барселона откако беше платена клаузулата наведена во договорот – објави Ал Сад.

Според Радио Каталонија, операцијата во моментов е „замрзната“. Други извори јасно кажуваат дека и покрај ова недоразбирање, Барса денеска ќе објави дека нејзин нов тренер е Чави.

Значи според ваквите информации сè уште не е постигнат договор, бидејќи од „Камп Ноу“ одбиваат да платат пет милиони евра, колку што изнесува „слободата“ на Чави.

Од друга страна на социјалните мрежи навивачите на Барселона инсистираат што побрзо клубот објави дека легендата Чави ќе биде новиот тренер.

Видео на денот