Напад на талибанците во Авганистан, најмалку шест загинати

Седумдневниот период на намалено насилство помеѓу талибанците и САД почна во саботата. Од почетокот на „намалено насилство“ авганистанските власти соопштија за помали инциденти во провинциите Кандахар, Балх, Урузган и Пактија.

Најмалку шест лица загинаа, а петмина се повредени во напад на талибанците во авганистанската северна провинција Балх, на третиот ден од „намалување на насилството“.

Талибанците утрово нападнаа контролен пункт во областа Чахар Кинт, при што загинаа шестмина, меѓу кои и цивил, изјави гувернерот на округот Салима Мазари.

Седумдневниот период на намалено насилство помеѓу талибанците и САД почна во саботата.

Од почетокот на „намалено насилство“ авганистанските власти соопштија за помали инциденти во провинциите Кандахар, Балх, Урузган и Пактија.

Талибанците денеска киднапираа и гувернер заедно со уште двајца вработени во владата во северната провинција Саманган. Талибанците се уште не презедоа одговорност за киднапирањето.

Претходно, портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид, изјави за германската новинска агенција ДПА, дека за време на еднонеделното „намалување на насилството” нема да има напади врз поголемите градови, воени корпуси, гарнизони и бази кои припаѓаат на меѓународните сили.

Прочитајте и...  Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Муџахид додаде дека сите напади надвор од поголемите градови не треба да се сметаат за кршење на намалувањето на периодот на насилство.

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат