Над австралиската престолнина Канбера се појави токсичен облак од чад - Слободен печат

Над австралиската престолнина Канбера се појави токсичен облак од чад

Токсичен облак од чад, создаден поради шумските пожари кои го зафатија источниот дел на Австралија, се шири над главниот град Канбера.

Пожарникарите се уште се борат со над 140 пожари, кои на почетокот од следната недела би можеле да се прошират поради зголемен топол бран.

Источниот дел на Австралија веќе три месеци е зафатена од катастрофални пожари, кои според експертите се резултат на долгата суша и глобалното затоплување.

Жителите на Канбера утрово се разбудија во задушлива магла. Неодамна, најголемиот град во земјата, Сиднеј, се соочи неколку недели со слична појава.

Властите соопштија дека поволните временски услови им дозволиле да изгаснат неколку пожари, пред прогнозите дека од вторник натаму повторно ќе има појава на силни ветрови и високи температури. Најголемиот пожар зафати површина од 250.000 хектари во близина на Сиднеј.

Прочитајте и...  Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Повеќе од 700 куќи се уништени во огнената стихија, а шест лица загинаа од септември досега, кога избувнаа пожарите. Површината на уништените области оваа година е многу поголема отколку во претходните години. Огнот веќе уништи најмалку два милиона хектари, колку половина од територијата на Швајцарија.

Прочитај повеќе

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција

БИЗАРНО: Индија ќе подигнува ѕид за Трамп да не го гледа сиромашниот кварт

Слободен печат

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен печат

Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

МИА Агенција

Остави Коментар

11 + 3 =

Прочитај повеќе

Поништени решенијата за распоредување и наредби за извршување работи во МВР донесени од Чулев

Слободен печат

Носителите на кандидатските листи на СДСМ ќе бидат познати по Конгресот

Слободен печат

Судењето за Нетанјаху за корупција почнува две недели по изборите во Израел

МИА Агенција

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција

Нема нерегуларности: Гани е победник на изборите одржавни пред пет месеци во Авганистан

МИА Агенција

Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

МИА Агенција