Tag : облак

Вести Свет

Над австралиската престолнина Канбера се појави токсичен облак од чад

Слободен печат
Токсичен облак од чад, создаден поради шумските пожари кои го зафатија источниот дел на Австралија, се шири над главниот град Канбера. Пожарникарите се уште се...
Вести Свет

Необична глетка: Огромен ОБЛАК налик на АТОМСКА ПЕЧУРКА над Балатон (ВИДЕО)

Слободен печат
Огромен облак кој наликува на оној што го формира атомска бомба, забележен е над унгарското езеро Балатон. Овој исклучителен феномен се формира кога дел од...
Вести Економија

Зошто „Apple“ е еден од најголемите клиенти на „Amazon“?

Слободен печат
Компанијата „Apple“ оваа година потроши голема сума во корист на „Amazon“. Но, тоа не е за стриминг, здрава храна или паметни гласовни асистенти за глас...