15 C
Скопје

На Путин не му се допаѓа идејата за проширување на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин денеска упати критики за продолжување на ширењето на НАТО, што, според него, е бесмислено имајќи предвид дека не постојат закани од Москва по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Зборувајќи на состанокот на руските воени лидери во Сочи, Путин истакна дека ширењето на НАТО претставува закана за Русија, но се надева дека интересот за заеднична безбедност ќе преовлада.

И покрај тензиите, тој изјави дека Русија е подготвена да соработува со Алијансата. 

Поврзани вести

Во куќата на ужасот во Ритопек: Во дневната соба пронајдена ДНК од убиениот навивач Здравко Радојевиќ

Горан Наумовски

ВИДЕО| Се урна балкон, 15 лица паднаа на карпи

Слободен печат

Македонски војник со тешка состојба поради ковид-19 се транспортира од Африка

Слободен печат

Царовска демантира: ВМРО-ДПМНЕ преку своите партиски мегафони се обидува пак дрско да манипулира со граѓаните

Слободен печат

Рама: Решен сум да го заменам Илир Мета, тој ја срами земјата

Слободен печат

Израел возврати на рекетирањето од Газа, најмалку 20 загинати

Слободен печат

Остави Коментар