Моќен уред со напредни карактеристики: Samsung го претстави Galaxy Note10 (ВИДЕО)

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung го претстави својот најнов премиум паметен телефон Galaxy Note10.

Извршниот директор на Samsung Ди Џеј Кох ги поздрави присутните на настанот Galaxy Unpacked 2019 во Њујорк, велејќи дека Samsung го претставува „најмоќниот мобилен уред во светот“, или уредот наменет за оние кои „ја обликуваат иднината со преобликување на сегашноста“.

Samsung Galaxy Note10 е досега најтенкиот паметен телефон од серијата Note, со најдобар сооднос на големината на уредот и површината на екранот.

Samsung Galaxy Note10 доаѓа во две верзии: основниот Note10, опремен со 6,3-инчен екран  и поголемиот и помоќниот 6,8-инчен Note 10 Plus.

Двата модела се одликуваат со „безгранични“ Dynamic AMOLED диплеји (т.н. Cinematic Infinity Display), уредите се од раб до раб, а на врвот се наоѓа „punch hole“ за селфи-камерата.

Прочитајте и...  Виц на денот: Вирус

Секако, тука е и главната карактеристика на сериите „Note“, познатото паметно пенкало „Ѕ Pen“ на Samsung. Подобрен е со новиот модел, овозможувајќи му на корисникот да забележува и автоматски да го претвори својот ракопис во дигитален текст користејќи ја апликацијата Samsung Notes, но исто така препознава и одредени гестови со рака.

Ова треба да им овозможи на корисниците да го контролираат својот паметен телефон од поголема далечина, што е особено важно за оние кои го користат телефонот за снимање. Тогаш „S Pen“ станува корисен далечински управувач, особено кога фотографиите и видеата се преземаат од статив.

Двата уреди се напојуваат со процесор Qualcomm Snapdragon 855. Samsung Galaxy Note10 доаѓа со комбинирана 8 GB RAM меморија и 256 GB простор за складирање. Уредот се напојува со батерија од 3.500 mAh.

Прочитајте и...  Натали Портман на урнебесен начин прикажа како животот ѝ се смени за време на пандемијата (ФОТО)

Поголемиот Note10 Plus има 12 GB RAM меморија и 256 или 512 GB внатрешна меморија, но за разлика од редовната „десетка“, овој има можност да го проширување на капацитетот со мемориска microSD картичка.

Galaxy Note10 + исто така доаѓа со поголема батерија – капацитет од 4.300 mAh, како и поддршка за супер брзо полнење преку полнач од 45W USB-C. Samsung тврди дека за само 30 минути полнење, батеријата на Galaxy Note10 + може да трае цел ден. И постои можност за безжично полнење.

Кога станува збор за камерите, Samsung традиционално беше најдобар на полето за серијата Note.

Телефоните Note10 се со систем од три камери: главна од 12 мегапиксели, камера со широк агол од 16 мегапиксели и телефонска камера од 12MP и двоен оптички зум. Note10 + исто така доаѓа со четвртата камера DepthVision VGA.

Прочитајте и...  Два месеци од ужасната несреќа: Ванеса Брајант објави емоционално видео каде Коби зборува за својата ќерка

За разлика од Galaxy S10 +, Note 10 нема да има две предни селфи-камери, туку само една со резолуција од 10 мегапиксели.

Паметните телефони од серијата Note10, кои немаат класичен аудио излез од 3,5 мм, го користат оперативниот систем Android 9.0 Pie.

Samsung, исто така, се очекува да лансира 5G верзии oд своите два нови предводници во блиска иднина.

Кога станува збор за цените, Samsung Galaxy Note10 ќе биде достапен во САД по почетна цена од 949 американски долари, а пак Note 10+ со цена од 1.099 долари. Продажбата започнува на 23-ти август.

Прочитај повеќе

Анџелина Џоли донираше милиони за храна за децата во Америка!

Слободен Печат

Лекарот на Бен Афлек им покажа средни прсти на папараците! (ФОТО)

Слободен Печат

Почина Игор Спасов: Водителот на култната емисија е пронајден мртов во својот стан во Нов Белград!

Слободен Печат

Украден пиштолот од легендарните серијали за „Џејмс Бонд“!

Слободен Печат

Долго време ја немаше во јавноста – Ќерката на Жељко Јоксимовиќ порасна во вистинска убавица (ФОТО)

Слободен печат

Ваква фотка никој не очекуваше од неа: И Андријана Јаневска знае да биде секси! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пинк се напи во изолација, па ја скрати косата: Пејачката се кае за својата фризура (ВИДЕО)

Слободен Печат

Неколку работи кои ќе ги сфатите дури откако ќе станете родители

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Бисера Бендевска и нејзините предлози за книги за деца

Јасмина Кантарџиева Димков

Зошто докторите против чумата носеле чудни маски со клун?

Слободен печат

По 8 години нова песна на Боб Дилан: Песната е за убиството на Џон Кенеди и трае 17 минути! (ВИДЕО)

Слободен печат

Том Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон се вратија во САД! (ФОТО)

Слободен Печат