Млад скопјанец шверцувал мигранти од Сирија и Авганистан

Авганистански бегалци/ Фото EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

На автопат А1 во правец Смоквица-Демир Капија од полициски службеници е уапсен И.Б.(26) од Скопје, кој во возило „фолксваген голф” со велешки регистарски ознаки превезувал шест лица-мигранти од Сирија и Авганистан.

И.Б. при обид да биде сопрен од полициски службеници, не застанал, и на место викано „Црвени брегови” со возилото удрил во патничко моторно возило „БМВ” со скопски регистарски ознаки управувано од Б.К. од Гостивар.

Известен е јавен обвинител. И.Б. е задржан во полициска станица Неготино и по насока на јавен обвинител против него ќе биде поднесена кривична пријава.

Приведен криумчар на мигранти

Видео на денот