15 C
Скопје

Мирјана Најчевска: Од каде им се пари на владиците да се лекуваат приватно од ковид-19?

Професорката и експерт за човекови права Мирјана Најчевска ја искоментира веста за лекувањето на владиците Петар и Агатангел од ковид-19, во една од приватните болници во Македонија. Со тоа, професорката вели, дека тие покажале „недоверба кон шефот“.

„Прво, држи кревет на некој на кој навистина му треба. Второ, покажува апсолутна недоверба кон шефот. Трето, од каде бре толку пари кај некој кој се откажал од материјалното во име на духовното?“, искоментира Најчевска на социјалните медиуми.

Владиката Петар и Владиката Агатангел се хоспитализираниоткако биле тестирани позитивни на ковид-19. Владиката Петар за Сител рекол дека не бил на кислородна поддршка, но бил хоспитализиран од 23 март, поради превентива за можни компликации. Сега се чувствувал добро, но го чека негативениот тест за да си оди дома. Според неговите информации во стабилна здравствена состојба е и повардарскиот митрополит Агатангел, кој е хоспитализиран пред некој ден.

Владиците Петар и Агатангел се хоспитализирани поради ковид-19

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар