Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Песната „Земја” на ЕКВ почнува со стиховите „Ова е земја за нас, ова е земја за сите наши луѓе, оваа е куќа за нас, ова е куќа за сите наши деца”…

Зоран Милановиќ денеска положи заклетва и стана петтиот претседател на Хрватска. Тој при инаугурацијата парафразираше песна од култната белградска група Екатерина Велика (ЕКВ), објавија хрватските медиуми.

– Оваа е куќа за нас. За сите нас. За нас кои сме тука, за генерациите кои доаѓаат и за оние кои доаѓаат и за тие кои ќе се вратат во својата куќа, истакна Милановиќ.

Хрватскиот портал Индекс истакнува дека реченицата „оваа е куќа за нас” е стих од песната „Земја” на ЕКВ.

Песната „Земја” на ЕКВ почнува со стиховите „Ова е земја за нас, ова е земја за сите наши луѓе, оваа е куќа за нас, ова е куќа за сите наши деца”…

Прочитајте и...  Гејтс по консултација со експерти предлага три чекори за справување со коронавирусот

Хрватските аналитичари говорот на Милановиќ го оценија како соодветен и балансиран.

Аналитичарот Давор Ѓенеро на прашањето дали Милановиќ употребил израз од песна на српска рок група, тој наведе дека не е невообичаено претседател да зборува со модерен јазик. Според него Милановиќ испратил порака и надвор од Хрватска.

– Треба да се знае дека ова инаугурација се следи со повеќе внимание во Белград отколку во Хрватска. Милановиќ испрати порака до граѓаните на Србија дека тоа што го мисли за Вучиќ не се однесува на државата Србија и нејзините државјани, посочи Ѓенеро за „Јутарњи лист”.

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот Филипче за состојбата со коронавирусот

Слободен печат

Помош во прехранбени артикли добија над педесет семејства во Голо Брдо

Слободен печат

Путин ги продолжи неработните денови во Русија до 30 април

МИА Агенција

Владата денеска ќе свети сино во знак на поддршка за лицата со аутизам

Слободен печат

Нови 3.000 заразени во Германија и уште 31 смртен случај

МИА Агенција

Четворица кичевци не го почитувале полицискиот час

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шекеринска- Каракачанов: Директна помош од Бугарија во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Германија со девет милијарди евра ќе ја спасува економијата

МИА Агенција

Во изолација повеќе од 700 мигранти затекнати во БиХ

Слободен печат

Полициски час во Мека и Медина

МИА Агенција

ЦИВИЛ изразува згрозеност и упатува најостра осуда за бруталниот чин врз девојката од Штип

Слободен печат

Пецас: За Велигден сите дома, да го „испечеме на ражен” коронавирусот

МИА Агенција