Миење садови и слушање музика – добитна комбинација против стрес

Миењето садови го намалува стресот, ако тоа го правите со посебно внимание и полна концентрација во моментот, тврдат истражувачите од Државниот универзитет Флорида.

Истражувачите докажале дека куќните обврски, како што е миењето садови, кога се извршуваат потполно свесно, придонесуваат за намалување на стресот и постигнување душевен мир. Тие утврдиле дека студентите кои миеле садови свесно, имале покачени позитивни емоционални фактори како што е инспирација, а значајно намалување на нервозата и стравот.

Учесниците во испитувањето во овој експеримент биле поделени на две групи. Првата група добила и прочитала текст за миење садови пред да премине на самата работа. Другата група го прочитала текстот кој објаснува како миењето садови се извршува со полно внимание и концентрација на сегашниот момент. Поради тоа биле упатени да посветат максимална ментална концентрација на претстојната задача.

Резултатите покажале дека групата која свесно се сконцентрирала на задачата доживеала 27% намалена нервоза, а 25% покачена ментална инспирација во однос на контролната група. Првата група, која работата ја извршила механички, немала никаква корист од миењето садови.
Истражувачите дошле до заклучок дека свесното миење садови може да биде одличен систем да се постигне позитивна ментална состојба и да се намали стресот кој потекнува од надворешните фактори. Свесното внимание може да се примени и во други домашни обврски како што се чистењето на домот, перењето алишта или готвењето.

Прочитајте и...  Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Што е свесно внимание?

Свесно внимание е психолошки процес со помош на кој поединецот ќе се сконцентрира на искуствата кои се случуваат во одредениот момент. Во нив спаѓаат: моменталното опкружување, место, активности кои човекот ги извршува во секој даден момент, како што се одењето, прелистувањето книги, седењето. Вежбањето на свесноста и свесното внимание може да донесе подобра самоконтрола, толерантност кон емоциите, подобра концентрација, емоционална интелегенција и ментална јаснотија.

Слушајте музика додека миете садови

Утврдено е дека класичната музика го намалува притисокот и го намалува нивото на хормони на стрес. Освен тоа, таа го покачува допаминот во организмот. Добрата музика ќе го исфрли стресот од вас, таа полека ќе ве смири и релаксира, а можеби и ќе ве внесе во медитација. Пуштете музика додека миете садови и вашето ниво на стрес ќе го сведете на минимум.

Прочитајте и...  Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Бројте во текот на миењето садови

Пронајдете нешто неутрално што ќе броите, како би го намалиле стресот. Најдобар начин се броевите. Бројте наназад, така што уште повеќе ќе се сконцентрирате на оваа вежба, а не на стрес. Додека броите, замислувајте како броевите се појавуваат и полека исчезнуваат. Лесно ќе го споите броењето со миењето садови, наједноставно е да броите измиени садови.

Прочитај повеќе

Мора да го подготвите за вашите најблиски: Домашен леб со билки!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска: Спокојот на Пелистер ме подготвува за нови музички дела

Слободен печат

Дознајте зошто не треба да ги фрлите семките од лимон!

Васко Спасоски

Познатата терапевтка советува: Во овој случај подобро е да го сокриете неверството!

Слободен печат

Џеј Ло со храбра спортска комбинација максимално ги истакна своите облини! (ФОТО)

Слободен Печат

Сакаше да поразговара со принцот Чарлс, но се возбуди и се струполи на земја – Принцот не стигна ниту да му подаде рака (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Убавата бисексуална Афроамериканка е новата „Batwoman“

Слободен печат

Една од најчудните туристички атракции во светот: Ѕирнете во „Катедралата на отпадот“ (ФОТО)

Слободен печат

Фасцинантна приказна украсена со долгогодишно прераскажување: Кралот Умберто и неговиот одамна изгубен „двојник“

Слободен печат

Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Слободен печат

Најсочното колаче чија арома ќе го намами целото семејство: Одличен десерт за летно уживање! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ја враќа вашата кожа децении наназад: Маска за лице која е посилна од ботокс! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат