Мерцедесите се пребрзи, тоа е очекувано

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен изјави дека едноставно не може да се натпреварува со возачите на Мерцедес за пол позицијата пред трката за Големата награда на Британија.

На утрешната трка од пол позицијата на легендарната патека Силверстон ќе стартува возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, а веднаш до него ќе биде и вториот возач на германскиот тим, Валтери Ботас.
Третото место му припадна на Макс Ферстапен кој имаше за повеќе од една секунда поспоро време од тоа на Хамилтон.

– Мислам дека кругот на крајот од вториот дел од квалификациите беше добар, но Мерцедесите се пребрзи. Тоа е нешто што може да го очекувате, и да дадете се од себе повторно ќе бидете трети. Ќе се борам до крај, а кога стартувате од третото место имаше добра шанса – изјави Ферстапен.

Прочитајте и...  Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Дали ова е местенка на годината, погледнете како изгледаше натпреварот од австриската втора лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Супермаркет во Арсенал, Артета стави девет фудбалери на продажба

Слободен печат

Кошаркарот кој не клечеше при интонирање на химната доживеа тешка повреда (ВИДЕО)

Слободен печат

Моќна игра на Вестбрук во дербито со Милвоки и Јанис (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев и Џенова и во наредната сезона ќе играат во Серија А (ВИДЕО)

Слободен печат

Шоуто на прес конференцијата му направи проблем на Конте, Интер му подготви замена

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фудбалски натпревар во Шведска доцнеше поради грабеж и сообраќајна несреќа

Слободен печат

Шкендија не мирува со засилувања, доаѓа и екс младински репрезентавивец на Хрватска

Слободен печат

Зверев: Мислам дека сега не е време да се игра тенис во САД

Слободен печат

Барселона се откажа од Нејмар: Нема ни да праќаме понуда до ПСЖ

Слободен печат

Роналдо ги реши дилемите околу својата иднина: Одите по моето трето Скудето

Слободен печат

Убави зборови од Руни за „граѓаните“, критики за сер Алекс Фергусон

Слободен печат