Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл од 31 март официјално престануваат да дејствуваат како високи членови на британското кралско семејство.

Според таа одлука тие повеќе нема да поминуваат ниту да обавуваат должности во име на британската кралица, а тој договор ќе биде преиспитан уште еднаш и тоа по 12 месеци. Она за што јавноста во моментот води сметка е тоа како Мегзит ќе влијае на животот на малечкиот Арчи.

Меган и Хари, имено, повеќе нема да мораат да ги почитуваат протоколите на кралскиот дворец, вклучувајќи ги и строгите правила за одгледувањето на наследниците, па сега Арчи ќе може да носи долги пантолони, кои според кодексот на облекување на кралското семејство се забранети и децата до осмата година треба да носат кратки пантолони.

Заминувањето на другиот крај на светот ќе им донесе и поголема флексибилност во планирањето на семејните патувања, бидејќи кралскиот кодекс забранува повеќе членови од кралското семејство и идните наследници на круната да патуваат заедно, што конкретно значи дека Хари и Арчи досега не смееа да бидат заедно во еден авион.

View this post on Instagram

💕💕💕💕💕💕💕

A post shared by Prince Harry, Duke of Sussex (@loveprinceharry1) on

Освен тоа, малечкиот Арчи сега ќе може да јаде и лук и морски плодови, како и да ја игра друштвената игра Монопол. Имено, Дарен Мекгрејди, поранешниот готвач на кралицата Елизабета, тврди дека е забрането да се јаде лук во присуство на кралицата, бидејќи таа не го поднесува.

Кралицата не сака ниту школки и морски плодови, па тие не се наоѓаат на менито во кралскиот дворец. Освен тоа, Арчи кога ќе порасне ќе може да ја игра и друштвената игра Монопол, која во кралскиот дворец е забранета бидејќи предизвикува алчност.

Прочитајте и...  Роби Вилијамс по три недели карантин стигна дома, децата потрчаа да го гушнат (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Александар Прокопиев: Да не заборавиме на суштинските човекови работи

Јасмина Кантарџиева Димков

Пејачот Боби Павловски е во заблуда… (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Пита-пица од готови кори: Брз и штедлив рецепт за вашата вечера!

Слободен печат

Беше на листата на најзгодни актерки на сите времиња, а потоа сама призна дека ја уништиле операциите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да го спасите бракот од коронавирусот?

Слободен печат

Кучето направи штета на сопственичката и со тоа ја заштити од коронавирусот!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирус против други вируси изразено во бројки (ВИДЕО)

Слободен печат

„Луј Витон“ распродаде бањарка од 36.500 фунти

Слободен печат

Комичар почина од коронавирус: На 70 години требаше да трча со олимпискиот факел!

Слободен печат

Тајландскиот крал се самоизолирал во хотел на Алпите и си направил харем со 20 жени (ФОТО)

Слободен печат

Легендарниот Раде Шербеџија се огласи со необична снимка: Прави ручек, сече кромид и наздравува

Слободен печат

Еве зошто ги поместуваме стрелките на часовникот и кога ќе престанеме тоа да го правиме

Слободен печат