19.8 C
Скопје

Маж фрли бомба кон полицајци во колеџ на Филипини (ВИДЕО)

Еден полицаец загина, а 11 лица, поголемиот број студенти се повредени откако 65-годишѓен маж активирал бомба во колеџот во градот Инитао, што се наоѓа на 771 километри јужно од Манила.

Како што јави германската новинска агенција ДПА, во инцидентот убиен е и напаѓачот од страна на полицијата.

https://www.youtube.com/watch?v=JFrvgvHpkE4

Напаѓачот, кога пристигнала полицијата ја активирал бомбата и ја фрлил кон полицајците, при што еден од нив загина, а друг беше повреден од експлозијата.

Сè уште не се познати мотивите за нападот.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар