20.8 C
Скопје

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Компанијата Спејс Х продолжува да го развива својот план кој се однесува на истражување на вселената и овозможување на интернет услуги ширум светот.

Минатата седмица компанијата на Илон Маск лансираше нови 60 сателити од Старлинк мрежата, а со помош на својата капсула Кру Драгон ( Crew Dragon ) од Меѓународната вселенска станица врати астронаути на Земјата.

Компанијата бележи бројни успеси, а сега Илон Маск потврди дека се примени 500 илјади преднарачки за користење на Старлинк интернетот.

Како успеа креаторот на Биткоинот да остане енигма: Криптовалутата на Сатоши Накамото денеска вреди 55.169 долари

Спејс X доби дозвола да ја спушти својата констелација на Старлинк сателити пониско во орбитата со што ќе се добие подобар квалитет на интернет конекцијата.

Поврзани вести

Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

Катерина Стевовска

ВИДЕО | Заев: Ја враќаме довербата меѓу македонскиот и бугарскиот народ

Слободен печат

СЗО: Делта сојот полека станува доминантен во светот

Слободен печат

ВИДЕО | Ѓорчев: Бугарија има проблем со реалноста за постоењето на македонската нација и македонскиот јазик

Слободен печат

Санкционирани 83 возачи на автопатот Скопје – Велес поради брзо возење

Слободен печат

ВИДЕО | Трагедија во Перу: Во автобуска несреќа загинаа 17 патници

Слободен печат

Остави Коментар