Манчевски: Кадарот на ВМРО-ДПМНЕ во преодната влада прави неуспешни обиди за блокада

Цел месец се во Владата и не понудија ништо конкретно, изјави министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Потпретседателот на СДСМ и министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски изјави дека кадарот што ВМРО-ДПМНЕ неполн месец го има во преодната влада со досегашно однесување не покажале ништо, освен дека се кадар на Никола Груевски кои работат против интересите на државата.

– Цел месец се во Владата и не понудија ништо конкретно, ниту една мерка ниту една препорака за тоа како евентуално институциите да функционираат подобро. Единствено што гледаме се блокади и обиди да се обнови режимот. Најверојатно тоа се и насоките што ги добиваат од Будимпешта. Последен доказ за тоа е и барањето на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, во својот кабинет да го смести советникот на Ѓорге Иванов, Синиша Алексовски. Алексовски со години беше десна рака на Иванов, а низ сведочења за процесот за 27 април јавноста можеше да слушне и за неговата улога во организацијата на настаните од крвавиот четврток, рече Манчевски во партиското седиште.

Прочитајте и...  Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Ги прозва и другите технички министри или дополнителни од опозициската партија. Тимот на Рашела Мизрахи, рече, бил составен од лица кои се креатори на проектот „Скопје 2014″ и од лица кои што биле дел од кабинетот на Диме Спасов, дополнителниот заменик министер за земјоделство Цветан Трипуновски наместо да се грижи за земјоделците, рече, упаднал во простории на негови вработени и јавно ги снимал и вршел политички притисоци, а е познат и по тоа што организирал партиски протести каде што функционери и членови на ВМРО-ДПМНЕ глумеле дека се земјоделци.

-Дополнителната заменичка министерка за финансии Гордана Димитриеска Кочовска во својот тим, исто така, има ангажирано лица блиски на Никола Груевски и Ѓорге Иванов, како и блиски соработници на поранешниот министер Зоран Ставревски кој што остави длабоки штети врз македонската економија. Невенка Стаменковска Стојковски, која што е дополнителна заменичка министерка за информатичко општество и администрација е самата директно кадар на Никола Груевски. Таа беше во првите редови пред судовите кога се одвиваа судските процеси против криминалот на Никола Груевски и високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, рече Манчевски, додавајќи дека граѓаните на 12 април ќе го казнат таквото однесување на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Мицкоски испрати честитка по повод 24 мај - Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат