25.8 C
Скопје

Tag : Блокада

Вести Македонија

Пахор смета дека деблокадата на преговорите со Скопје е морално прашање

Слободен печат
Словенечкиот претседател Борут Пахор нагласи денеска  дека една од првите задачи при претседавањето на Словенија со ЕУ ќе биде деблокирање на почетокот на пристапните преговори...
Вести Ви Препорачуваме Македонија Скопје

ВИДЕО АНКЕТА: Дали ви пречат протестите што ги организира опозицијата?

Веќе неколку денови опозицијата организира протести, блокирајќи неколку клучни сообраќајници во Скопје. Екипата на „Слободен печат“ излезе на терен со цел да ги праша граѓаните...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Блокада на Радушка додека не се санира улицата и не се спречи дивото градење

Анета Стојковска
Состојбата на улицата Радушка-Црногорска е резултат на подземните работи што етапно се решаваат во изминатите три години и во согласност со средствата со кои располага...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Инаетот на опозицијата ги остави граѓаните без плати

Љубиша Николовски
Шеснаесет илјади граѓани останаа без своите плати предвидени со петтиот пакет владини мерки, а компаниите без ветената помош, само поради инаетот на опозициските партии. Имено,...
Вести Скопје

Изменет сообраќаен режим на голем дел од автобуските линии поради протестот

Слободен печат
Поради најавениот протест и блокада на повеќе сообраќајници од 13:30 часот, денеска голем дел од автобуските линии ќе имаат изменет режим на сообраќање од вообичаениот,...
Свет

Словенија влезе во трета блокада, ќе трае до 11 април

Слободен печат
Словенија влезе во својата трета блокада за нешто повеќе од една година, што ќе трае до 11 април, освен за време на велигденските празници, кога...
Вести Македонија

Обид на премиерот Заев за деблокада на Собранието

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев во понеделникот по разговорите со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоси, најави дека за денеска во 10 часот е закажана средба со претставници...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Еден повик менува сè

Жарко Јорданоски
Интересно е како во Македонија ниту една работа не оди додека одеднаш не тргне. А тргнува по правило во последен момент, како во некој холивудски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Петровска: Опозицијата под влијание на својот лидер проблемите ги решава на лидерски средби

Повторно се прибегнува кон решавање на проблемот на лидерска средба. Тоа е така најверојатно поради тоа што опозицијата е под силно влијание на својот лидер...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Гласал-не гласал, пратеникот ќе земе 95.000 денари плата

Весна Дамчевска
Вчера во Собранието не се гласаше, иако за целиот народ тоа беше денот Д кога се очекуваа законите поврзани со дел од мерките од четвртиот...