ВИДЕО: Македонскиот тим во Counter Strike го освои Светското првенство!

Македонските „кантераши“ во финалето ја совладаа Романија/фото:фејсбук

Репрезентацијата на Македонија во „Counter Strike:Global Offensive“ ја освои титулата на Светското првенство кое се одржува во Израел.

Репрезентацијата на Македонија во состав Јане “aidKiT” Апостолоски, Дамјан “kyxsan” Стоилковски, Александар “CacaNito” Ќулукоски, Павле “stYleEeZ” Стојановски и Кристијан “fodor” Поповски во финалето ја совладаа Романија со 2:0.

Во првата рунда која се играше на мапата Инферно, македонските „кантераши“ славеа со 16:10, додека на втората мапа „Мираж“ беше 16:11.
Најдобар резултат од македонската репрезентација оствари Стојановски со 24 убиства и 4 асистенции.

За освоената светска титула, македонската CS:GO репрезентација покрај златниот медал доби и парична награда во висина од 10.000 долари.