Македонија остана на 68 место на ФИФА листата

Денеска е објавена најновата ранг листа на Светската фудбалска федерација (ФИФА) во која Македонија не напредуваше, ниту назадуваше.

Останавме на 68 место со 1347 поени, зад селекцијата на Албанија (1356), а пред Ел Салвадор (1346).

Овој месец нашите најдобри фудбалери предводени од селекторот Игор Ангеловски ги одиграа своите два последни натпревари од квалификациите за ЕП 2020.

Загубивме од Австрија во Виена со 2:0, а на домашен терен во Скопје на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје триумфиравме над Израел (1:0).

Следните мечеви кои што ќе ни бидат историски за пласман на наредниот континентален собир, на 26 март 2020 во Скопје во полуфиналето ќе играме против Косово кое пак назадуваше за едно место и е моментно на 115. место со 1174 поени.

Прочитајте и...  Во моментов во нашата земја има 15 активни толкувачи на знаковниот јазик

Во тој плеј-оф во втората полуфинална пресметка ќе играат Грузија (91 место, 1267 поени) и Белорусија (87 место, 1280 поени).

Во првата „десетка“ имаше само една промена, односно своите позиции си ги променија Хрватска и Португалија.

ФИФА ранг листа

1.Белгија 1765 поени
2.Франција 1733
3.Бразил 1712
4.Англија 1661
5.Уругвај 1645
6.Хрватска 1642
7.Португалија 1639
8.Шпанија 1636
9.аргентина 1623
10.Колумбија 1622

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат