Македонија Ѓ.П и ЦСКА Софија ќе играат пријателски натпревар со една порака – не на насилството!

Фото: ФК Македонија Ѓорче Петров

Maкедонија Ѓорче Петров и ЦСКА Софија по летниот двомеч во Конференциската лига ќе играат и пријателски натпревар во ек на затегнатите односи помеѓу двете дражви.

Натпреварот ќе се игра со една порака – на на насилството. Поради односите на државите бугарски екипи како Пирин од Благоевград кој требаше да игра со ФК Скопје одбија да ги одиграат натпреварите.

“ФК Македонија Ѓорче Петорв како фудбалски клуб, македонски бренд, од секогаш се залага за општенствена одговорност и без национална, етничка, или било каква друга дејност надвор од зелениот терен.

По заедничка иницијативата со фудбалскиот клуб ЦСКА Софија пред почетокот на натпреварот да излеземе во парола, со порака „НЕ ЗА НАСИЛТВО“ и дека политиката треба да биде надвор од фудбалот.

Двата клуба утрешниот натпревар ќе го одиграат во духот на пријателство и градење на фудбалски манири и доблести“, стои во објавата на клубот од Ѓорче.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот