Мајк Пенс нема ништо против да се објави транскриптот од неговите разговори со Зеленски

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс, изјави дека не е против да се објават неговите телефонски разговори со претседателот на Украина, Володомир Зеленски.

Притоа, како што дознава „Политико”, Пенс одбегна да одговори на прашањето дали тој знаел за намерата на претседателот Доналд Трамп да ја натера Украина да спроведе истрага против семејството на Џо Бајден, поранешен потпретседател на САД.

– Се што можам да кажам е дека сите наши интерни дискусии меѓу претседателот и нашиот тим и контактите на мојот кабинет со Украина беа насочни кон проблемите со недостаток од европска поддршка (за Украина) и корупцијата – изјави Пенс синоќа за време на настан во Ајова.

Белата куќа неодамна објави транскрипт од телефонскоит разговор меѓу Трамп и Зеленски одржан при крајот во јули.

Прочитајте и...  Тереза Меј го обвини Џонсон: Сака да ја затвори Британија од остатокот од светот (ВИДЕО)

Тоа се случи откако домаќинот на Белата куќа се осомничи дека вршел притисок врз украинскиот претседател, Украина да започне истрага против Хантер Бајден, син на поранешниот потпреседател Бајден, учесник во трката за номинација претседателски кандидат од страна на демократите и можен соперник на Трамп на изборите во ноември 2020 година.

Прочитај повеќе

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат

Скопјани се иселија за викендот, ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат

Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

АПЕКС МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 40.000 евра на Универзитетската клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје

Малку беше ифтар, сега и Задушница ќе прави пуздер!

Слободен печат

Во поплави во Јемен загинаа најмалку 16 лица

Слободен печат