Лукашенко го забрани црвено-белото знаме, но Белорусите му пркосат со долна облека на терасите (ФОТО)

Бело-црвено-белото знаме, воведено во 1918 година, кое беше накратко употребено во 90-тите години на минатиот век, сега е симбол на протестите против белорускиот владејачки режим и беше усвоен од опозицијата како знаме на нивното движење.

Во невообичаен чин на пркос на претседателот Александар Лукашенко, Белорусите на своите тераси ставаат разни предмети во боите на предсоветското знаме.

Бело-црвено-белото знаме, воведено во 1918 година, кое беше накратко употребено во 90-тите години на минатиот век, сега е симбол на протестите против белорускиот владејачки режим и беше усвоен од опозицијата како знаме на нивното движење.

Ова знаме можеше да се види за време на протестите во август по претседателските избори, на кои, според официјалните податоци, Александар Лукашенко извојува убедлива победа, но опозицијата тврди дека резултатите биле фалсификувани.

Прочитајте и...  Османи- Цакај: Немаме отворени политички прашања, следниот период фокус на конкретни проекти

Официјалното знаме на Белорусија е зелено- црвено, а администрацијата на Лукашенко забрани употреба на другото, што доведе до мали акции на бунт кај белорускиот народ.

Во знак на револт, жителите на Белорусија на балконите ставаат градници, гаќи и маици во црвена и бела боја. Кај некои се завеси, некои имаат на прозорците црвено-бело цвеќе, па дури и на протестите, жените носеа фустани во овие бои.

Главниот аргумент на критичарите на ова знаме е фактот дека се користело за време на нацистичката окупација за време на Втората светска војна.

Прочитајте и...  Лукашенко: Белорусија е приморана да ги затвори границите со Полска и Литванија (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Средба Маричиќ – Брнз: САД се силен сојузник во реформите за владеење на правото и градење на силни и независни институции

Слободен печат

Австралиската Влада со пет милиони долари ја помага новинската агенција ААП која пропаѓаше

Слободен печат

Заев: Да се отфрлат предрасудите, субвенции ќе има за сите етнички заедници и иницијативи

Слободен печат

Фрчат казни во Франција за неносење маски, оолу 44,5 илјади Французи платија по 135 евра

МИА Агенција

Околу 40.000 ученици немаат опрема за онлајн настава, часовите ќе ги следат на телевизија

Михаило Донев

ЕУ ќе ја купува и вакцината на „Санофи” и „ГСК”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Синдикатите ги кренаа работниците, протести во 23 италијански градови

Слободен печат

Димитриевска за жалбата на ОЈО за сообраќајката кај Млечен: Ми се потврдија поплаките за обвинителката и судијката!

Лука Андреев

Предизборни митинзи во САД: Бајден бара оставка од Трамп, тој пак ја нападна Хилари Клинтон

Слободен печат

Мицкоски: Пратениците треба да се коректори на политиките на старо-новата влада

Слободен печат

Латиноамерикански земји бараат повеќе време за „Ковакс”

Слободен печат

Се полни новиот бегалски камп на Лезбос, преместени околу 5.000 мигранти

МИА Агенција