Луѓето во САД и Велика Британија добиваат мистериозни пратки од Кина на домашна адреса (ВИДЕО)

Граѓаните на Велика Британија и САД веќе некое време примаат по пошта чудни пакети со семиња од Кина што не ги нарачале, пишуваат светските медиуми.

Не е целосно јасно зошто луѓето ги добиваат пакетите, но е издадено предупредување во САД.

Пакетите често имаат натпис на кинески дека внатре има накит, веројатно за да се избегнат проверки на биосигурност или дополнителни трошоци.

Иако повеќето пакувања пристигнуваат во САД, од кои 630 во Флорида, луѓето во Англија исто така започнаа да примаат слични пратки, а на социјалните медиуми има објави кои тврдат дека непорачаните пратки стигале и во други европски држави, како и Јапонија, Канада, Тајван и Австралија.

Министерството за земјоделство на САД издаде изјава во која се вели дека тие се свесни дека луѓето низ целата земја примаат ненарачани пакети семиња од Кина.

Прочитајте и...  Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Министерството за земјоделство смета дека може да биде еден вид измама што ја користат разни компании на Интернет кога сакаат да го подобрат рекламирањето на своите производи. Тие им испраќаат на луѓето пратки со своите производи, за да добијат позитивен коментар на нивната страница.

Одделот за земјоделство откри дека меѓу семињата што ги добиле американските граѓани се нане, зелка, рузмарин,лаванда, хибискус и рози. Тие исто така ги предупредиле граѓаните да не ги насадуваат семињата, туку да ги пријават.

Во Велика Британија, Агенцијата за заштита на животни и растенија при Министерството за животна средина, храна и рурални работи издаде слична изјава:

Прочитајте и...  Пандемијата на ковид-19 останува најважен предизвик и во следните месеци

Биосигурноста е од витално значење и спроведуваме обемни инспекции за да ги заштитиме нашите растенија и дивиот свет, велат од агенцијата.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Ванг Венбин изјави дека има ограничувања за испраќање семиња по пошта од Кина.

-Кинеските и американските пошти се во преговори за враќање на овие лажни пратки во Кина, рече Венбин.

Прочитај повеќе

Две починати лица, 152 нови пациенти и 126 оздравени од ковид-19 во земјава за изминатото деноноќие

Слободен печат

Холштајн: Сакаме првата Меѓувладина конференција да се одржи за време на германското претседателство со ЕУ

Слободен печат

Хрватска останува на словенечката листа на епидемиолошки небезбедни дестинации

Слободен печат

ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ НА ДЕЛО: Тројца полицијаци претепаа Роми во Битола (ВИДЕО)

В.Т.

ЕУ бара решителна борба против ковид-19 во вториот бран за да се избегне реприза на првиот

Слободен печат

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска