Листа на 100 најголеми фирми во Македонија во 2019 година: „Џонсон Мети“ остварил приходи колку половина државен буџет

Првата петорка според остварениот приход во минатата година ја сочинуваат: „Џонсон мети“, „ОКТА“, „Макпетрол“, „Кромберг и Шуберт“ и „ЕВН Македонија“.

Листата „100 најголеми“ ексклузивно ја објави порталот „Пари“ во соработка со Бизнис-мрежа мк.

„Проектот 100 најголеми се реализира од 2019 во соработка со платформата за бонитетни информации Бизнис-мрежа мк. Најголемите компании во приватна сопственост во Македонија се рангирани на листата според нивните остварени вкупни приходи за фискалната 2019 година. Целта на проектот е да придонесе кон развој и јакнење на позитивната деловна клима низ промоција на позитивната деловна практика на најголемите и најпрофитабилните работодавачи“, пишува во образложението за публикацијата.

Британската компанија „Џонсон мети“, која во Македонија е присутна од 2010 година е убедливиот рекордер по остварен приход. „Џонсон мети“ во 2019 година реализирал вкупен приход од 1,9 милијарди евра. Колку за илустрација, тоа е повеќе од половина од целата државна каса на Македонија! Ланскиот приход на компанијата е за 8,6 проценти поголем од оној во 2018 година, кога исто така била позиционирана на првото место по приходи.

Прочитајте и...  Дискотеките и баровите во Бугарија ќе работат само на отворено, забранети свадби и крштевки

Инаку, „Џонсон мети“ е светски лидер во производство на катализатори за автомобилска индустрија и катализаторски системи за контрола на загадувањето. Според информациите од компанијата, една третина од сите нови возила во светот имаат вградено катализатори од „Џонсон мети“. Производителот има фабрики во повеќе од 30 земји во светот и вработува околу 12.000 луѓе, од кои во Македонија се околу 900 вработени.

И во 2019 година, како и во 2018 година, „ОКТА“ е на второто место по остварени приходи. Ланските приходи и оние од 2018 година се речиси идентични. Лани компанијата остварила 452 илјади евра приход.

„ОКТА“ веќе подолг период се занимава само со трговија со нафтени деривати, а ланскиот мај истече договорот направен со купопродажбата на рафинеријата, што ја обврзуваше Македонија да има посебна методологија за пресметка на цените на нафтените деривати од страна на Регулаторната комисија за енергетика.

Прочитајте и...  Помпео: САД работат на воспоставување дијалог со Северна Кореја

Приходите на „Макпетрол“ лани биле 372 милиони евра или 4 проценти повеќе од оние во 2018 година, што на компанијата ѝ го донесе третото место по приход. Во 2018 година компанијата се наоѓала на четвртото место.

Германската компанија „Кромберг и Шуберт“ работи во Битола од 2013 година. Нејзиниот лански вкупен приход бил 248 милиони евра и тој бил поголем дури за 11,3 проценти во однос на приходот остварен во2018 година. Зголемениот приход ѝ обезбедил на компанијата скок од петто на четврто место на листата најголеми компании.

„Кромберг и Шуберт“ деновиве се најде на мета на критиките на јавноста во однос на тоа кои компании добиле по 14.500 денари помош за своите работници. Оваа компанија добила најголем износ – 1,2 милиони евра. Компанијата во Македонија има 5.800 вработени.

Прочитајте и...  Нова цена на струјата за два месеца

На крајот од првата петорка се наоѓа „ЕВН Македонија“. Но, оваа компанија лани имала драстично намалување на вкупните приходи од 34,4 проценти и затоа од прекланското трето место по остварен приход, паднала на петто место. Вкупниот приход на енергетската компанија минатата година бил 242 милиони евра.

Втората петорка на листата топ 10 компании се: „Ван хол“. „Македонски телеком“, „Еуроникел индустри“ „КАМ“ и „Електродистрибуција“ ДООЕЛ Скопје.

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат