Tag : фирми

Вести Економија

Ангеловска: Преку Ковид 2 одобрени бескаматни кредити за 117 фирми со 3001 вработен

Слободен печат
Преку втората линија бескаматни кредити за фирмите погодени од КОВИД-19 кризата одобрени се 2 милиони евра за 117 фирми во кои работат 3 001 вработен, напиша министерката...
Вести Економија

Трамп реши да го казни Пекинг: 33 кинески компании ставени на црната листа

Слободен печат
Американското Министерство за трговија соопшти дека додава 33 кинески компании и други институции на економската црна листа поради злоупотреби на човековите права и загриженоста за...
Вести Економија Слајдер

Јовановиќ: Богатите поставуваат свои луѓе во институциите и преку нив ја контролираат економијата, потребен е прогресивен данок и поместување на парадигмата (ВИДЕО)

Слободен печат
Светската пандемија нанесе силен удар по економиите и моделите врз кои се темелат. Последиците се веројатно пострашни од „големата депресија“ . Гостин во „Утрински брифинг“...
Вести Економија Слајдер

Нов сет мерки за јакнење на потрошувачката, 21.542 компании ќе добијат по 14.500 денари по работник за месец април

Слободен печат
Се подготвува нов сет мерки за реконструирање и заживување на македонската економија и надминување на последиците од коронавирусот. Третиот пакет мерки, според најавите од Владата,...
Вести Економија Слајдер

Ангел Димитров: Половина од компаниите пријавија пад на економските активности за над 50 проценти

МИА Агенција
Пад на економските активности за над 50 проценти пријавиле 46 отсто од компаниите, додека само четири отсто се изјасниле дека кризата со пандемијата предизвикана од...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Фирмите да побрзаат со прибирање документи: Од среда електронски се аплицира за бескаматните кредити

Од среда, па во наредните 15 дена, ќе се примаат електронските апликации за бескаматните кредити од втората линија, наречена „Ковид 2“, а која се однесува...
Вести Економија Слајдер

Деспотовски: Паметните држави уште сега креираат мерки за поддршка на компаниите кои ќе бидат главна движечка сила на економското опоравување

Слободен печат
Во организација на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Регионалниот совет за соработка и Светскиот економски форум минатата недела се одржа работна средба со...
Вести Економија Слајдер

Наумов: Аплицирањето за Ковид 1 е отворено, од вторник со Ковид 2 ќе се аплицира за поголеми кредити

Слободен печат
Се уште е актуелен за  микро компаниите пакетот Ковид 1 на Развојната банка, а од следната недела ќе може да се аплицира и за пакетот...
Вести Економија Слајдер

Мерката 14.500 плата ќе ја користат и управителите и сопствениците, а бројот на вработени да се задржи наместо до септември до јули

Слободен печат
Мерката за поддршка на работодавачите од приватниот сектор за 14.500 денари плата по вработен може да ја користат и управителите и сопственици на бизнисите вработени во...
Вести Свет

Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

МИА Агенција
Германската Влада во услови на пандемија од коронавирусот одлучи да го отежне преземањето на германските компании за инвеститорите кои се надвор од Европската унија, а...