9.2 C
Скопје

Лисиче и Аеродом се гасна комора, се жалат граѓаните на социјалните мрежи

Вечерва според мерните станици за квалитет на воздухот од Министерството за животна средина и просторно планирање најзагаден е воздухот во Лисиче. Таму се измерени 326 mg/m3 односно загадувањето во воздухот со ПМ10 честичките е дури 6 пати поголемо од дозволеното ниво. Енормно беше загадувањето на воздухот во оваа скопска населба и вчера, беа регистрирани најверојатни 247 mg/m3 или загадувањето беше дури 5 пати поголемо од дозволеното ниво

Корисниците на социјалните мрежи не го кријат бесот.

Тие на Твитер и на Фејсбук коментираат дека воздухот мириса на скара. Други велат дека Лисиче е гасна комора.

Има и коментари кои велат дека во Ново Лисиче заради загадувањето полицискиот час веќе неколку вечери по ред почнува од 20 часот.

Граѓаните се жалат и дека сообраѓајот е отежнат заради намалената видливост: „Кога возиш од Ново Лисиче кон Ќерамидница и не гледаш ништо во секој момент може да удриш во нешто и да загинеш“

Податоците од мерењата од апликацијата Мој Воздух  не се многу подобри ниту во другите општини.

Прочитајте и...  Германија ја зајакнува контролата на границите

 

Поврзани вести

Симптоми на новиот вид на коронавирус: Еве по што се разликува

Слободен печат

Фаучи: Тешко е да се оствари целта на Бајден од 100 милиони вакцинации во првите 100 дена

Слободен печат

Над 800 новозаразени во Албанија, пет лица починаа – меѓу нив и 26-годишен пациент

Слободен печат

Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Слободен печат

Маричиќ: Сегашната законска рамка дава простор да се испитува потеклото на имот

Слободен печат

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Остави Коментар