Tag : лисиче

Хроника

Обвинение за разбојникот од скопско Лисиче

Скопското обвинителство по спроведена истражна постапка, поднесе обвинителен акт против 29-годишен скопјанец кој е обвинет за кривично дело разбојништво. Во обвинителниот акт пишува дека тој...
Вести Скопје

Се реконструира катната гаража во Ново Лисиче

Општина Аеродром деновиве почна со реконструирање на катната гаража во населбата Ново Лисиче. Реконструкцијата опфаќа бојадисување на челичната конструкција како и промена на оштетените хоризонтални...
Вести Скопје

Објавен огласот за доизградба на ООУ. „Димитар Македонски“ во Лисиче

Слободен печат
Министерството за образование и наука ја отпочна постапката за јавна набавка за склучување на повеќегодишен договор за продолжување со изградба на училиштето OOУ. „Димитар Македонски“...
Вести Скопје

Нови дрва засадени во Ново Лисиче

Слободен печат
Општина Аеродром и „Ротаракт клуб“ − Скопје викендов спроведоа акција со садење дрвја во паркот „Нинберг“ во Ново Лисиче.   Станува збор за неколку вида...
Вести Скопје

Лисичани до крајот на месецот ќе почекаат за „гумените перничиња“

Слободен печат
Иако им беше ветено на жителите на Населба Лисиче дека до 15 октомври долж „12-та Македонска ударна бригада“ на четирите раскрсници ќе бидат поставени по...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Децата од Лисиче и натаму ќе учат во руинираното училиште

Слободен печат
Министерството за образование донесе Одлука за поништување на постапката со која требаше да се доврши започнатата градба на ОУ Димитар Македонски во скопската населба Лисиче....
Вести Скопје

Лисичани делумно ја постигнаа целта: Со „перничиња“ ќе се стопираат бесните возачи

Слободен печат
По десетина дена протести долж булеварот „12-та Македонска ударна бригада“, жителите на скопската Населба Лисиче ги прекинуваат своите активности. Имено, во текот на вчерашниот ден...
Вести Скопје

Лисичани продолжија со протестите: САКАМЕ ЖИВОТ, А НЕ ГАЗЕЊЕ!

Слободен печат
Утрово, како што беше најавено минатата недела, жителите на населба Лисиче, повторно протестираа барајќи поставување семафори на булеварот „12-та Македонска ударна бригада“. Исто како и...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Револтирани жители на Лисиче на протест: Еве што бараат за да се стави крај на дивото возење (ФОТО)

Војислав Мојсовски
Утрово повеќе револтирани жители на Лисиче во знак на протест ја блокираа крстосницата 12 македонска бригада. Бараат соодветна сообраќајна сигнализација која ќе стави крај на...